https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stare i nowe szkoły

(kp)
Krótsza nauka w "ogólniakach", licea profilowane, "zawodówki" po gimnazjum - to najważniejsze zmiany w powiatowej oświacie.

     Rada Powiatu włocławskiego przyjęła cały pakiet uchwał dopasowujących sieć szkół ponadgimnazjalnych do wymogów reformy oświatowej.
     Krócej w szkole
     
Funkcjonujące dotychczas licea ogólnokształcące w Izbicy Kuj., Kowalu oraz Lubrańcu przekształcono z czteroletnich w trzyletnie. Poza liceum w Kowalu, dwa pozostałe włączono do zespołów szkół. Ponadto z dniem 1 września br. utworzone zostaną: liceum ogólnokształcące w Starym Brześciu oraz licea profilowane w Lubrańcu-Marysinie, Kowalu, Starym Brześciu i Chodczu.
     Krócej uczyć się będą także uczniowie Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Kowalu i Liceum Agrobiznesu w Lubrańcu-Marysinie - cztery zamiast pięciu lat. To ostatnie przekształcone zostanie w Technikum Agrobiznesu, podobnie jak obecne Liceum Agrobiznesu w Starym Brześciu. W technikum przekształcone będzie też Liceum Ekonomiczne w Lubrańcu-Marysinie.
     Były i są...
     
- W tym roku przyjmować też będziemy młodzież do szkół starego typu - mówi Jolanta Pijaczyńska, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym. - Są to między innymi trzyletnie wieczorowe technikum dla dorosłych w Kowalu, Policealna Szkoła Zawodowa dla dorosłych w Kowalu, Technikum Mechanizacji Rolnictwa oraz Szkoła Policealna, obie w Starym Brześciu.
     W szkołach tych można zdobyć zawody: rolnika, technika ekonomisty, mechanika-operatora maszyn i urządzeń rolniczych, informatyka.
     Do "zawodówki" po gimnazjum
     
W powiecie włocławskim będzie też 5 zasadniczych szkół zawodowych przyjmujących absolwentów gimnazjów. W ZSZ w Kowalu młodzież kształcić się będzie w zawodach: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, kucharz małej gastronomii oraz rolnik.
     W Lubrańcu w klasie wielozawodowej będzie można zdobyć zawód m.in.: piekarza, sprzedawcy, rzeźnika-wędliniarza, mechanika pojazdów samochodowych, kucharza małej gastronomii.
     W Starym Brześciu oraz Chodczu kształcą w zawodzie mechanik-operator maszyn i urządzeń rolniczych, natomiast w Izbicy Kuj. - w klasie wielozawodowej można zdobyć umiejętności w zawodach: sprzedawca, fryzjer, stolarz, szwaczka, rolnik.
     **

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska