Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Międzypokoleniowy Omega od dziecka do seniora

Redakcja
sxc.hu
KPSW będzie udowadniać, że wspólne uczenie dzieci, dorosłych i seniorów, praktyków i kadry akademickiej, kadry akademickiej i nauczycieli szkół, dzieci i młodzieży, dziadków i wnuków, studentów i ich podopiecznych jest możliwe.


Mała Biblioteka Prawa Niemieckiego w KPSW

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa powołuje do życia nowy uniwersytet - Uniwersytet Międzypokoleniowy Omega. Opowiada o nim Dziekan Wydziału Pedagogicznego prof. nadzw. KPSW dr hab. Monika Jaworska-Witkowska, która jest pomysłodawczynią i opiekunką merytoryczną nowo powołanej jednostki.

Jakie są kryteria przyjęcia i z jakimi ewentualnymi kosztami trzeba się liczyć?

Wstęp na UM Omega jest otwarty dla każdego, kto zechce z entuzjazmem twórczym i pasją poznawczą odpowiedzieć na naszą ofertę edukacyjno-kulturową i zgłosić swoje uczestnictwo. Nie przewidujemy kosztów dla studentów Omegi, zajęcia są bezpłatne, organizowane w trybie tutoringu edukacyjnego, wzajemnej poznawczej inspiracji, współpracy z liderami społecznymi, kulturowymi i biznesowymi oraz kadrą akademicką KPSW, Uniwersytetem Dzieci Alfa i oczywiście studentami naszej Uczelni.

Na jakich zasadach uniwersytet ma funkcjonować?

Zasada funkcjonowania Uniwersytetu Międzypokoleniowego Omega jest oparta na misji kulturowej uniwersytetu w ogóle. Jest to idea, która definiuje Uniwersytet jako wspólnotę ludzi wzajemnie uczących się od siebie, dyskutujących, tworzących przestrzeń rzetelnej, twórczej, mądrej debaty publicznej, namysłu nad kształceniem młodzieży i podjęciem odpowiedzialności za przyszłość elit intelektualnych. Uniwersytet Międzypokoleniowy Omega jest komplementarnym dopełnieniem naszej wcześniejszej inicjatywy Uniwersytetu Dzieci Alfa. W ten sposób utworzyła się przestrzeń międzypokoleniowego stymulowania i rozwijania indywidualnych zainteresowań, tworzenia unikatowej, bo zanikającej już dziś tradycji intelektualnej i więzi akademickiej spotkań ludzi różnych pokoleń, o innych doświadczeniach, przeżyciach i losach życiowych. Tworzenie więzi międzypokoleniowej między studentami od 5 r.ż. do „bez ograniczeń”. to próba aktywizacji i stymulacji różnych środowisk, a tym samym otwarcia zupełnie nowych przestrzeni uczenia się.

To będą zajęcia dzienne czy weekendowe?

Piątek, godziny popołudniowe, kilkanaście zjazdów w ciągu roku akademickiego organizowanych przez poszczególne wydziały Omegi i jej inne jednostki organizacyjne, obecność nieobowiązkowa, w zależności od czasu wolnego, zainteresowań i preferencji intelektualnych.

Jak w praktyce będzie wyglądała wielopokoleniowość?

Organizacja zajęć i skupienie na problemach poznawczych i inicjatywach społecznokulturowych w poprzek grup wiekowych jest już realizacją międzypokoleniowego wykorzystania doświadczeń i wykuwania wspólnej wielopokoleniowej mądrości.

Czy należy spodziewać się połączenia uniwersytetów dziecięcych z uniwersytetem trzeciego wieku?

Ideą naszej inicjatywy jest stworzenie dopełniających się wzajemnie obszarów uczenia się dzieci, dorosłych i seniorów, praktyków i kadry akademickiej, kadry akademickiej i nauczycieli szkół, dzieci i młodzieży, dziadków i wnuków, studentów i ich podopiecznych, bez podziałów na kategorie wiekowe: od dziecka do seniora, od dziecka dla seniora, od seniora dla dziecka i można to multiplikować w wiele heurystycznych wariantów. Stąd mówimy o inicjatywie Alfa i Omega jako tego wyjątkowego miejsca w Uczelni Wyższej, które po pierwsze wykorzystuje potencjał intelektualny, emocjonalny i egzystencjalny środowiska, tworząc studentom unikatowe szanse do zdobywania wyjątkowych doświadczeń, po drugie: integruje region i wyrównuje szanse edukacyjne i animacyjno-kulturowe różnych obszarów, a po trzecie rozwija kulturową misję szkolnictwa wyższego i główną ideę naszej Uczelni - KPSW: w służbie mądrości.


Omega składa się z 9 wydziałów, których nazwy odpowiadają zainteresowaniom uczestników uniwersytetu. Są to:

1. Wydział Podróżniczo-Przyrodniczy
2. Wydział Sztuki i Twórczości Artystycznej
3. Wydział Promocji Zdrowia i Sportu
4. Wydział Historii, Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego
5. Wydział Aktywizacji Rodziny
6. Wydział Komunikacji i Sztuk Audiowizualnych
7. Wydział Opieki Postpenitencjarnej
8. Wydział Otwartych Dróg
9. Wydział Literatury i Więzi Międzykulturowej

Uzupełnienim działalności wydziałów będzie m.in. Klub Kobietnik, promujący aktywną,twórczą i atrakcyjną kobietę oraz Klub Gracza, który ma zachęcić do „ekwilibrystyki” umysłowej; Akademia Seniora Babie Lato oraz Akademia (dla)
Rodziców
.

- Ponadto dla enatuzjastów badań naukowych swoją ofertę w ramach UM Omega ma Laboratorium Naukowe Doktorantów Wydziału Pedagogicznego KPSW Humistic. Ważną przestrzenią naszych działań w regionie będzie wolontariat oraz poradnictwo personalne dla młodzieży i kształcenie ich przedsiębiorczości. Będzie to organizowane w ramach Strefy Przedsiębiorczości i Strefy Wolnego Wolontariatu - zachęca KPSW.

Uroczysta inauguracja Uniwersytetu Międzypokoleniowego „Omega" odbędzie się 1 marca o godz. 18.00 w Auditorium Maximum KPSW przy ul. Toruńskiej 55-57.


Zobacz też:

TSA w Estradzie

Flea Market Mózg

Cyrk Zalewski - konkurs

Remont wiaduktu

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto