Zinformacji tej organizacji wynika, że studenci wyjeżdżają do zagranicznych przedsiębiorstw na staże trwające od dwóch do osiemnastu miesięcy. Wiele osób odwiedza takie kraje, jak: Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania. Jednak rośnie też zainteresowanie państwami pozaeuropejskimi, takimi jak: Brazylia, Chiny, Japonia, Meksyk, Indie, Malezja. Firma, która przyjmuje studenta wypłaca mu pensję mającą pokryć jego koszty utrzymania. Miesięczne zarobki polskich praktykantów w Europie Zachodniej wynoszą od 1000 do 1,5 tys. euro, a w Kanadzie około 2 tys. dolarów.
Można też wyjechać za granicę w ramach Program Leonardo da Vinci. Umożliwia organizowanie zagranicznych staży i praktyk zawodowych dla uczniów, osób pracujących i poszukujących pracy. Szczegółowe informacje na temat tego programu znajdują się na stronie www.leonardo.org.pl.
Ciekawe wyzwania czekają również na osoby zainteresowane pracą w jednej z unijnych instytucji. Mogą pracować w Komisji Europejskiej, Trybunale Sprawiedliwości, Komitecie Ekonomiczno-Społecznym oraz Komitecie Regionów.
Komisja Europejska proponuje staże, które trwają od 3 do 5 miesięcy. Za każdym razem do obsadzenia jest zaledwie 600 miejsc, o które ubiega się średnio aż 10 tysięcy chętnych. Komisja stawia jednak twarde warunki: potencjalny stażysta nie może mieć więcej niż 30 lat. Musi legitymować się dyplomem ukończenia uczelni wyższej lub być zatrudnionym w administracji publicznej. Plusem będzie, jeżeli taka osoba zajmuje się integracją europejską. Kolejnym wymogiem jest biegła znajomość minimum jednego z języków urzędowych Unii. Szanse na staż zwiększą się w przypadku wykazania się umiejętnością władania kolejnym językiem, najlepiej potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem. Wzór formularza zgłoszeniowego można znaleźć na stronie internetowej: www.europa.eu.int/comm/stages. Nie może on zawierać żadnych błędów ani luk. Jakiekolwiek niedociągnięcia mogą wyeliminować kandydata z "walki o staż". Nie zapomnijmy także o dołączeniu kopii dyplomu ukończenia studiów. Wymagane jest, by został on przysięgle przetłumaczony na jeden z języków urzędowych Unii. Z kolei kandydaci na staże w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym i Komitecie Regionów muszą mieć ukończone studia wyższe lub pracować w sektorze publicznym. Jeżeli ich podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, to swoje obowiązki stażyści będą pełnić przez 5 miesięcy. By dostać się na staż w Trybunale Sprawiedliwości trzeba ukończyć studia prawnicze lub mieć ekwiwalentne doświadczenie zawodowe.