W ubiegłym roku w powiecie sępoleńskim strażacy interweniowali łącznie 821 razy, z czego 699 (85 procent) to miejscowe zagrożenia, 98 to pożary, a 24 – fałszywe alarmy. Najwięcej zdarzeń, bo 341, odnotowano na terenie gminy Sępólno. W gminie Więcbork było ich 241, w gminie Kamień – 158, z kolei w gminie Sośno – 81 zdarzeń.
- W porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił spadek o 12 procent, ponieważ w 2020 roku mieliśmy 933 zdarzenia. Odnotowaliśmy niestety 8 ofiar śmiertelnych i 63 osoby ranne, w tym troje dzieci – powiedział mł. bryg. Dariusz Chylewski, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie.
Biorąc pod uwagę zdarzenia w transporcie drogowym, strażacy odnotowali ich 121. I w tym wypadku jest to wzrost o 21 interwencji. Najwięcej wypadków (zdarzeń drogowych) było w gminie Sępólno – 50, w gminie Więcbork – 30, gminie Kamień 24, a w gminie Sośno – 17.
We wszystkich działaniach nieocenioną pomoc stanowili druhowie z ochotniczych straży pożarnych. Najwięcej razy dysponowana była jednostka z OSP Więcbork– 164 razy. Dużo wyjazdów miały też OSP Kamień – 113, OSP Sośno – 53, OSP Sypniewo – 51, OSP Wałdowo – 42, OSP Sępólno – 35 i po ponad 20 OSP Sitno, Komierowo i Mała Cerkwica.
Nie tylko pożary i wypadki
Ważnym elementem działalności strażaków są działania prewencyjno-edukacyjne, informacyjne, kontrolno-rozpoznawcze oraz ćwiczenia i szkolenia. W ubiegłym roku 38 osób ukończyło podstawowe szkolenie dla druhów OSP. Odbyło się też szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy – ukończyły je 23 osoby. Z kolei recertyfikację KPP zaliczyło 39 osób.
Największe ćwiczenia, jakie się odbyły, to taktyczno-bojowe pod kryptonimem „Krajeński Las 2021” na terenie Leśnictwa Nowy Dwór z udziałem śmigłowca gaśniczego i dwóch samolotów gaśniczych „Dromader”. Wzięło w nich udział 27 jednostek straży pożarnej, w tym 21 jednostek OSP z powiatu sępoleńskiego oraz pracownicy Nadleśnictwa Runowo i policji.
- Strażacy włączyli się również do walki z pandemią COVID-19. Z całego województwa kujawsko-pomorskiego do akcji „Szczepimy się z OSP” włączyło się najwięcej jednostek właśnie z powiatu sępoleńskiego, bo aż siedem. W innych powiatach były to po 2-3. Druhowie pomagali też w dostarczaniu żywności, maseczek, ulotek. 81 razy brali udział w transporcie osób na szczepienie - podkreślił Dariusz Chylewski.
W 2021 roku jednostki OSP otrzymały dofinansowania z kilku źródeł w ramach różnych zadań. Łącznie to blisko 300 tys. zł
Statystki zdarzeń straży pożarnej w 2021 roku - zdjęcia:
