Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Bydgoszczy na żnińskiej Baszcie założyli urządzenie do pokazywania kierunków wiatru

(szym)
Wiatrowskaz to także kapsuła czasu.
Wiatrowskaz to także kapsuła czasu. Szymon Cieślak
Urządzenie, znane także jako anemoskop, spadło zimą tego roku, podczas silnych podmuchów wiatru. - Miedziana konstrukcja co prawda się pokiereszowała, ale nie do tego stopnia, żeby trzeba było ją wymieniać na nową. Na szczęście spadła na jedno z drzewek okalających Basztę - mówi Michał Woźniak, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej.

Naprawa była konieczna

Naprawą tego specyficznego urządzenia zajął się Zbigniew Dolski, artysta brązownik. Prace naprawcze trwały miesiąc. - Przede wszystkim trzeba było wyprostować elementy, które się zniekształciły podczas upadku i ponownie zalutować. Dodatkowo wzmocniłem konstrukcję przez wprowadzenie stali na łączenia. Mamy spokój z wiatrowskazem do następnego remontu dachu - powiedział Zbigniew Dolski.

Dziś, w południe strażacy z Bydgoszczy przy pomocy liczącego aż czterdzieści metrów wysięgnika założyli wiatrowskaz na sam szczyt Baszty. Tym razem został on osadzony na tyle mocno, żeby nie uległ wichurom. Warto dodać, że średniowieczny budynek będący chlubą i symbolem miasta ma 24 metry wysokości. Podczas zakładania urządzenia mieszkańcy Żnina cieszyli się, że najważniejszy budynek w mieście będzie wyglądał tak samo jak przed kilkoma miesiącami.
- Bez tej chorągiewki Baszta była łysa - mówili.

Dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej dodaje, że ze względu na pogodę, która czasami jest nieprzewidywalna przegląd urządzenia będzie wykonywany raz do roku.

Garść ciekawostek

Wspomniany wiatrowskaz, jak cała Baszta, jest także historyczny. To jest pruska konstrukcja, o czym świadczą zamieszczone na nim litery symbolizujące kierunki świata. Na przykład wschód oznaczony jest literą "O", czyli "ost". Dziś do oznaczenia tego kierunku używa się litery "E", czyli "east". Pod wspomnianymi symbolami znajduje się kula, która jest swoistą kapsułą czasu. Umieszczono w niej monety z aktualnego obiegu, gazety, a także informacje z władzach miasta oraz liczbie mieszkańców. W tym roku jej zawartości nie zmieniano. Ostatni raz robiono to około dziesięć lat temu, kiedy dyrektorem MZP była Urszula Nowicka.

Na chorągiewce, która zdobi szczyt wiatrowskazu znalazło się kilka dat - 1868, 1914 lub 1944 (nieczytelna jedna z cyfr) oraz 1977. Prawdopodobnie są to daty remontu wiatrowskazu. Został do nich dopisany rok 2015.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska