Strażacy z siedmiu jednostek OSP otrzymali nowe samochody do...

  Strażacy z siedmiu jednostek OSP otrzymali nowe samochody do akcji

  KR

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  W sobotę jednostka OSP Świętosław odebrała nowy samochód rzed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu
  1/6
  przejdź do galerii

  W sobotę jednostka OSP Świętosław odebrała nowy samochód rzed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu ©Jacek Smarz

  W sobotę do siedmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie trafiły średnie samochody ratowniczo-gaśnicze. Jedno z aut pojechało do Świętosławia.
  Pojazdy zostały zakupione dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Oficjalnie przekazano je strażakom w sobotę przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. W uroczystości uczestniczyli strażacy ze wszystkich jednostek OSP uczestniczących w projekcie oraz samorządowcy z gmin, do których trafił sprzęt. W programie była także konferencja promująca projekt oraz prezentacja możliwości nowego sprzętu na placu za Urzędem Marszałkowskim.  Nowoczesny sprzęt  - To kolejne wsparcie samorządu województwa dla Ochotniczej Straży Pożarnej.
  Wyposażenie naszych strażaków jest nowoczesne, regularnie wymieniane na sprzęt coraz nowszej generacji. Nie żałujemy na to pieniędzy, ani unijnych, ani z budżetu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.  Średnie wozy ratownicze mają zbiorniki wodne i autopompy. Trafiły do jednostek OSP w Cekcynie - powiat tucholski, Gościeradzu - powiat bydgoski, Łążynie - powiat toruński, Strzygach - powiat brodnicki, Janowicach - powiat włocławski, Kołodziejewie - powiat inowrocławski i Świętosławiu - powiat golubsko-dobrzyński.

  - Samochody zbudowano na podwoziu Volvo SL, wyposażone są w napęd na obie osie i czterodrzwiowe kabiny przystosowane do przewozu 6 strażaków. W kabinach zainstalowano radiotelefony. Samochody mają wyciągarki elektryczne o uciągu 8 ton. Zbiornik wody ma pojemność 3 tysięcy litrów, a zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów. Maksymalna wydajność pompy to 2,9 tysiąca litrów na minutę.  Wozy wyposażono też w wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 metrów, maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie, agregat prądotwórczy, instalację zraszaczową pod kołami, drabinę, narzędzia hydrauliczne i armaturę wodno-pianową. Każdy kosztował 840 tysięcy złotych – wyjaśnia rzecznik prasowa Uzędu Marszałkowskiego w Toruniu Beata Krzemińska.

  Będą kolejne auta  Projekt zakupów samochodów z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego zakłada zakup w sumie 14 pojazdów – 10 średnich i 4 ciężkich. Pozostałe 7 wozów, przekazanych zostanie wiosną. Wśród jednostek, które je otrzymają nie ma żadnej z naszych powiatów. Liderem projektu jest kujawsko-pomorski Oddział Wojewódzki Związku OSP RP. Koszt zakupów strażackich samochodów to prawie 13 milionów złotych. Wartość dofinansowania z RPO to 8,4 miliona złotych. Resztę finansują samorządy lokalne.

  - Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020 jednostki OSP otrzymały wcześniej, w 2017 roku, 13 nowoczesnych pojazdów o łącznej wartości blisko 11 milionów złotych – przypomina Beata Krzemińska z Urzędu Marszałkowskiego.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Kujaw i Pomorza

  1 3 4 5 »