Hołd bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie na Starym Rynku w Bydgoszczy

Studenci i kadra Politechniki Poznańskiej od 2015 roku zajmują się edukacją z przedmiotów ścisłych wychowanków domów dziecka w Poznaniu. Chodzi o pomoc w matematyce i informatyce. Teraz uczelnia poszerza zakres wsparcia, dedykując je do nastoletnich Ukraińców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie i schronili się u nas.
- Nasz pomysł kierujemy do młodzieży z Ukrainy, w wieku od 12 lat - mówi dr inż. Andrzej Urbański, opiekun Koła Naukowego Upowszechniania Programowania. - To opcja dla młodych Ukraińców, którzy interesują się informatyką i chcieliby poznać tajniki programowania. Oferujemy im za darmo zapoznanie się z podstawami programowania.
Dr Urbański nawiązuje jednocześnie do historii. - Mam na myśli walkę z wrogiem poprzez matematykę i programowanie - podkreśla. - Takie przypadki w naszej historii występowały. Marian Rejewski, polski matematyk i kryptolog, w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, czyli najważniejszej maszyny szyfrującej, używanej przez hitlerowskie Niemcy. Może dzisiaj w dobie internetu młodzi Ukraińcy, także dzięki poznaniu podstawowych elementów programowania, wpadną na pomysł, jak odczytać wiadomości, przekazywane przez Rosjan i to sprawi, że wojna w Ukrainie wreszcie się zakończy.
Miniporadnik z zakresu programowania w języku ukraińskim dla nastolatków, jest dostępny na stronie poznańskiej uczelni.