Konkurs zorganizował plastyk miejski wraz z Radą do Spraw Estetyki. Komisja pod przewodnictwem prof. Macieja Świtały z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku przyznała pierwsze miejsce Agacie Łapińskiej.
- Jej projekt w najtrafniejszy, naszym zdaniem, sposób skojarzył tradycję historyczną ze współczesną lekką formą, syntetyzując znany motyw bydgoskich spichrzy - uzasadniali przedstawiciele komisji. - Wybrany wzór daje szerokie możliwości aranżacji przestrzeni, dzięki zastosowaniu modularności poszczególnych elementów.
Autorka zwycięskiego projektu jest gdańszczanką, studentką wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.
Zobacz: Na placu Teatralnym w Bydgoszczy stanęła miejska choinka. W tym roku drzewko będzie sztuczne
Każdy z uczestników konkursu mógł nadesłać łącznie 5 propozycji projektów ławek i kwietników, które stanąć mają na zrewitalizowanej płycie Starego Rynku. - Wszystko po to, aby serce miasta było estetyczną wizytówka Bydgoszczy i jednocześnie funkcjonalnym miejscem dla wszystkich mieszkańców - mówi prezydent Rafał Bruski.
Marek Iwiński, plastyk miejski, który czuwał nad przebiegiem konkursu, zainteresowanie było ogromne. - Prace nadesłali architekci z Warszawy, Wrocławia czy Poznania. Były nawet prace z zagranicy. I większość naprawdę była na wysokim poziomie. Ważnym kryterium stworzenie projektu, który wpisywałby się w bydgoski Stary Rynek. Tak duże zainteresowanie konkursem osób spoza Bydgoszczy to także dobra promocja miasta - dodaje plastyk.
Łącznie na konkurs wpłynęło 80 prac z wielu krajów Europy.
Rewitalizacja Starego Rynku pochłonie 14 mln zł. W ramach inwestycji odbywa się m.in. remont i przebudowa nawierzchni. Chodniki znajdujące się przy pierzejach będą poszerzone i wyłożone granitowymi płytami. Nawierzchnie przeznaczone do poruszania się samochodów wykonane zostaną z kamiennej kostki rzędowej. Użyta zostanie część kamieni, którymi obecnie wybrukowane są jezdnie Starego Rynku. Centralna część placu zostanie wyłożona natomiast płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym o zróżnicowanych wymiarach. Schemat ułożenia ma wyróżniać nasz rynek od innych miast. Wokół płyt powstanie zaś opaska z czarnej kostki bazaltowej.
Tyle zarabiają kierowcy ciężarówek w Polsce. Kwoty mogą was ...
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.
