Naukę języka hiszpańskiego rozpoczęłam w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Bydgoszczy. Jest to jedyne w Polsce Kolegium które organizuje rok "0", czyli roczny, intensywny kurs j. hiszpańskiego w systemie dziennym (16 godzin tygodniowo).
Poszukiwania czas zacząć
Dzięki dobremu przygotowaniu nauczycieli, częstym testom sprawdzającym wiedzę studentów, zajęciom prowadzonym przez lektorów i miłej atmosferze po roku nauki można przystąpić do egzaminów wstępnych na j. hiszpański w NKJO i do egzaminu DELE. Zdałam egzaminy wstępne, później pierwszy rok. Z myślą o nawiązaniu nowych znajomości, poznaniu kultury i zwyczajów ludzi mieszkających w Hiszpanii zaczęłam starania o przyjęcie na zagraniczną uczelnię. Zaczęłam od szukania w Internecie adresów, telefonów uczelni oraz nazwisk osób zajmujących się udzielaniem informacji studentom zagranicznym na danym uniwersytecie (w Hiszpanii - Oficina de Relaciones Internacionales).
Udało się! Rok spędzę w Salamance na wydziale filologii hiszpańskiej. Jako że jestem też studentką prawa na UMK będę tutaj uczęszczać na zajęcia z prawa europejskiego. Po rocznym pobycie w Hiszpanii zamierzam wrócić do kraju i skończyć studia. Jutro 1 października o godz.11.00 zaczynają się moje zajęcia na Uniwersytecie w Salamance/Universidad de Salamanka, który jest jednym z najstarszych i najlepszych uniwersytetów w Europie.
Jak wyjechać na zagraniczną uczelnię
Jeżeli macie dobre wyniki w nauce, potwierdzicie znajomość języka i jesteście po I roku studiów możecie wyjechać na uczelnię zagraniczną w ramach programu Socrates-Erasmus albo skorzystać ze stypendiów przyznawanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Hiszpanii (Ministerio de Asuntos Exteriores). Na stronie www.becasmae.com znajdziecie wszelkie informacje dotyczące regulaminu przyznawania stypendiów. Wykaz uniwersytetów i innych uczelni wyższych, informacje o kierunkach, jak i o szkołach organizujących kursy językowe. Są to stypendia dla osób, które uczą się j. hiszpańskiego (nie trzeba być studentem filologii hiszpańskiej), dla studentów, absolwentów, studentów studiów podyplomowych, nauczycieli, którzy chcą wyjechać na studia lub kurs językowy do Hiszpanii.
Zanim jednak wypełnicie formularz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, musicie skontaktować się z uniwersytetem lub inną uczelnią do której chcecie jechać, gdyż konieczne jest potwierdzenie przyjęcia przez wybrany ośrodek w Hiszpanii. Musicie podać dokładny adres z kodem pocztowym ośrodka na który zostaliście przyjęci oraz długość Waszego pobytu na uczelni w Hiszpanii. Formularz na rok akademicki 2003/2004 ukaże się w styczniu i radzę go jak najszybciej wypełnić, gdyż dużo osób czeka do ostatniej chwili i możecie mieć później problem z dostaniem się na stronę. Informacji na temat Becas MAE udziela też ambasada Hiszpanii.
Sprawdź to
Wybierając się na studia zagraniczne radzę też upewnić się na polskiej uczelni, na której studiujecie, czy okres nauki na uczelni zagranicznej zostanie Wam zaliczony.
W Hiszpanii można przebywać 3 miesiące bez wizy, więc najlepiej przed wyjazdem złóżcie podanie o wizę studencką (musicie mieć pismo ze szkoły potwierdzające przyjęcie Was na studia lub kurs zawierające informacje o rodzaju kursu oraz okresie planowanego pobytu, dokument potwierdzający zakwaterowanie i inne niezbędne zaświadczenia o których poinformuje Was ambasada).
Studiuj w Hiszpanii (1)
Małgorzata Kawczyńska
Prezentujemy dzisiaj pierwszą część listu dotyczącego studiów w Hiszpanii. Za tydzień - część kolejna, tym razem z przydatnymi adresami.