Rentę rodzinną mogą dostawać m.in. dzieci po zmarłych rodzicach ubezpieczonych w ZUS. – Dziecko może pobierać świadczenie do 16. roku życia. Jeśli jest starsze, otrzymuje rentę rodzinną pod warunkiem kontynuowana nauki, maksymalnie do 25. roku życia lub do końca roku akademickiego, jeżeli osiągnięcie wieku przypada na ostatni rok studiów – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Spóźnią się, to stracą pieniądze na miesiąc
Krystyna Michałek dodaje, że ZUS wypłaca rentę rodzinną dzieciom zmarłego na okres roku szkolnego, który obejmuje również wakacje. Uczniom szkół ponadpodstawowych świadczenie wypłaca się do końca sierpnia, a studentom do końca września każdego roku kalendarzowego. Potem, by dostawać świadczenie na kolejny rok, muszą do ZUS złożyć zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Uczniowie na dopełnienie formalności mieli czas do końca września, a studenci do końca października.
A jeśli się spóźnią?
Wówczas stracą rentę rodzinną za jeden miesiąc.
Warto wiedzieć, że jeśli student lub uczeń przerwie naukę lub ją zakończy, powinien szybko o tym poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym razie będzie musiał oddać nienależnie otrzymaną rentę wraz z odsetkami.
Rentę po zmarłym dzielą po równo
Nie tylko dzieci i młodzież są uprawnieni do renty rodzinnej. Przysługuje ona też osobom dorosłym, m.in. współmałżonkowi zmarłego. Wdowie należy się renta rodzinna, jeżeli w chwili śmierci męża ma już 50 lat lub była niezdolna do pracy.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Krystyna Michałek zaznacza, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Jest ona w razie konieczności dzielona po równo między wszystkich uprawnionych. Wysokość renty zależy od zarobków zmarłej osoby, długości stażu pracy, liczby uprawnionych osób i wynosi od 85 proc. do 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.
Renta rodzinna wynosi:
dla jednej osoby – 85 proc. świadczenia,
dla dwóch osób – 90 proc. świadczenia,
dla trzech i więcej osób – 95 proc. świadczenia.
W Polsce renty rodzinne z ZUS pobiera ponad 1,2 mln osób. Aktualna wysokość najniższej renty rodzinnej to tysiąc zł. – Jeśli rentę rodzinną dostaje dziecko, którego oboje rodzice nie żyją, dostanie ono jeszcze dodatek dla sierot zupełnych w wysokości – 393,93 zł – podsumowuje regionalna rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Pamiętajmy, że wniosek o rentę rodzinną należy złożyć w jednostce terenowej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.
*******
Szczyt motoryzacyjnej oszczędności? Koszt przejechania stu kilometrów tym autem to zaledwie... 8 złotych/TVN TURBO