Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SuperKsiężyc 2017. To będzie szczególna pełnia! [JAK i KIEDY OGLĄDAĆ? - 3 grudnia 2017]

STYK, AIP
Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum.
Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. archiwum
Superksiężyc, wilczy księżyc, superpełnia, największa pełnia księżyca - to tylko niektóre zwroty na określenie pięknego zjawiska, w trakcie którego możemy zobaczyć ogromny i niezwykle widowiskowy Księżyc. Sprawdź kiedy i o której można zobaczyć SuperKsiężyc 2017.

Nie lada gratka dla miłośników astronomii i oglądania nieba. Na nocnym niebie z zobaczymy ostatnią z trzech tegorocznych tzw. superpełni Księżyca. Co to oznacza? Księżyc podczas tzw. superpełni będzie bardziej widoczny. Jjaśniejszy niż zwykle podczas pełni.

Niezwykle jasny i duży księżyc możemy jednak zaobserwować już na wieczornym niebie.

SuperKsiężyc 2017. Co to jest?
Superksiężyc to niesamowite zjawisko! Jak podaje NASA, Księżyc jest w tym dniu dla nas o 14% większy niż zazwyczaj. Superpełnię - bo tak też nazywamy to zjawisko, które mamy okazję oglądać, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się względem siebie w linii prostej.

Pisząc w skrócie - jest to po prostu najjaśniejsza pełnia w ciągu roku.

SuperKsiężyc 2017. Kiedy i jak oglądać?
Oglądać można go 3 grudnia 2017 roku. Wschód księżyca będziemy mogli obserwować już o 15:45. Około godziny 16.48 nastąpi maksimum zjawiska. Zachód księżyca nastąpi o godz. 4:43.

Wikipedia donosi, że nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok.

"Zapiera dech w piersiach". Nad Polską można było oglądać częściowe zaćmienie Księżyca.

Źródło:
TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska