Światowy Dzień Hot Doga. Skąd pochodzi święto?
4 lipca wypada Dzień Hot Doga. To święto, które jednoczy Amerykanów od niemal stu lat. Historia wiąże się z zawodami jedzenia tego przysmaku na czas, które w 1916 roku zorganizował bar Nathan's Famous na Surf Avenue w Nowym Jorku.
Do dziś konkurs, który odbywa się w tamtym barze, jest jednym z największych turniejów na świecie, a sam biznes jedzenia na czas, jest pod okiem międzynarodowej federacji. Co ciekawe zawodnicy startujący w tego typu zawodach są prawdziwymi profesjonalistami. Amerykanin Joey Chestnut, może pochwalić się zjedzeniem 68 hot dogów w 10 minut.
Polski fast food - znacie te kultowe smaki? Nie spodziewalib...
Skąd się wziął hot dog?
Hot dogi swoje korzenie biorą z Niemiec, a dokładnie z Frankfurtu nad Menem, skąd pochodzi pierwsza parówka, wyprodukowana w XV wieku.
Ze względu na jej charakterystyczny kształt nadano jej nazwę dachshund, co znaczy nic innego, jak mały pies/jamnik. Początkowo parówki konsumowano z chlebem. Do Ameryki niemieckie frankfurterki trafiły wraz z imigrantami. Stany Zjednoczone podeszły jednak innowacyjnie do tematu serwowania parówek rozpoczynając ich produkcję w podłużnej bułce.
Hot dog nośniejszy niż dachshund
Z nazwą hot dog wiążę się historia pewnego młodego rysownika z nowojorskiej gazety. Tad Dorgan - bo o nim mowa, chciał namalować bułkę, ale nie wiedział jak napisać słowo dachshund, które okazało się zbyt trudne. Nazwał więc przysmak po swojemu, opatrując rysunek opisem: "get your hot dogs", czyli "kupujcie gorące pieski".
Krótsza nazwa okazała się być nośna i szybko zyskała popularność zarówno wśród sprzedających jak i kupujących, wypierając szybko niemieckie dachshund.

Hot dogi w Polsce
W naszym kraju hot dog pojawił się w latach 80-tych minionego stulecia. Polska wersja była serwowana jako hot dog z pieczarkami - lub jak kto woli bułka z farszem. W podgrzanej bułce robiono otwór, później wlewano nadzienie w postaci odpowiednio doprawionej masy cebulowo-pieczarkowej.
Prawdziwe hot dogi na nasz rynek trafiły wraz ze zmianą ustrojową. Najczęściej podawane z różnymi dodatkami - przeróżnymi sosami, urozmaicane warzywami: sałatą, pomidorami, tartą marchewką, czy prażoną cebulą.
Warto wspomnnieć, że hot dog w oryginalnej wersji serwowany był bez dodatków, jednak jak mówią - co kraj, to obyczaj.

4 lipca wypada Dzień Hot Doga. To święto, które jednoczy Amerykanów od niemal stu lat. Historia wiąże się z zawodami jedzenia tego przysmaku na czas, które w 1916 roku zorganizował bar Nathan's Famous na Surf Avenue w Nowym Jorku. pixabay.com
A ty w jakiej wersji najbardziej lubisz hot doga?