Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z AIDS. Darmowe testy na HIV można zrobić tylko w Toruniu; w Bydgoszczy już nie

Hanka Sowińska [email protected] tel. 52 326 31 33
Czerwona wstążeczka - symbol solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS
Czerwona wstążeczka - symbol solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS Fot. sxc
- Jeden ośrodek w województwie, w którym anonimowo robi się badania wystarczy - przekonywała dziennikarzy Marta Jakubowska, pełnomocnik wojewody do spraw HIV i AIDS. Jej szef nie zgadza się z tym i zażądał wyjaśnień.

Serwis Zdrowie

www.pomorska.pl/zdrowie

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, Toruń, ul. Szosa Bydgoska 1, tel. 56 622 68 31, piątek, godz. 14-18.

Darmowy Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny działał w Bydgoszczy przez 10 lat. W 2008 r. po poradę i na test zgłosiły się 554 osoby. U 10 badanych wykryto wirusa HIV. W tym roku zabrakło chętnych do prowadzenia.

- Toruński punkt, ze znaczącą pomocą wielu instytucji, otworzyliśmy pod koniec marca. Do tej pory testy wykonało 171 osób - informował Andrzej Olczyk, prezes Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec HIV/AIDS "Razem".

Osoby, które chcą się upewnić, czy nie zaraziły się wirusem HIV, nie mają problemów ze zrobieniem testów. - Dotyczy to całego kraju, nie tylko naszego województwa. Badania można robić w szpitalach i poradniach - za darmo lub za pieniądze, ale nie anonimowo. Dlatego punkty konsultacyjno-diagnostyczne są najlepsze - uważa Olczyk.

W punktach nie tylko bada się krew i wydaje wyniki. Tam ktoś przejmuje się losem zarażonego. - Pracownicy rozmawiają przed wykonaniem testu, pocieszają i ocierają łzy zszokowanym ludziom, którzy dowiadują się, że mają wynik dodatni. Udzielają też porad, jak żyć z wirusem, dają adresy placówek medycznych i ośrodków zajmujących się pomocą socjalną - wylicza szef Stowarzyszenia "Razem".

Jednak Marta Jakubowska, pełnomocnik wojewody ds. uzależnień, HIV i AIDS jest zdania, że jeden punkt w regionie wystarczy. - Takie są zalecenia Krajowego Centrum ds. AIDS - uzasadniała.

Z tą opinią nie zgodzili się obecni na konferencji dziennikarze. Od pani pełnomocnik próbowali m.in. dowiedzieć się, o ile mniej osób przeprowadziło testy, po likwidacji bydgoskiego PKD. Choć pytali kilka razy, odpowiedzi się nie doczekali.

Wczoraj po południu na internetowej stronie UW pojawił się komunikat, z którego wynika, że prezentowane na konferencji przez panią pełnomocnik opinie nie były wcześniej przedstawione wojewodzie. Rafał Bruski zażądał wyjaśnień.

Dziś przypada Światowy Dzień AIDS. Od 1985 r. (wtedy rozpoczęto badania na obecność wirusa) w Kujawsko-Pomorskiem zarejestrowano 525 osób zakażonych wirusem HIV, odnotowano 156 zachorowań na AIDS; zmarło 73 osób, w tym jedno dziecko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska