https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świecie prawie bez kobiet

(aga)
W Radzie Miejskiej w Świeciu zasiadają tylko trzy panie.
W Radzie Miejskiej w Świeciu zasiadają tylko trzy panie. Andrzej Bartniak
Według urzędu statystycznego, wśród 170 radnych w gminach powiatu świeckiego jest 47 pań. Najlepiej wykształceni są radni z gminy Świecie, a najstarsi - samorządowcy ze Świekatowa.

W gminach powiatu świeckiego udziela się 170 radnych. Aż 123 z nich to mężczyźni. Jednak pod tym względem nie wypadamy najgorzej, na przykład w porównaniu z powiatem chełmińskim, gdzie kobiet-radnych w gminach jest 24 na 105 radnych w ogóle.

Więcej pań w terenie

Warto odnotować, że na kobiety w powiecie świeckim postawili wyborcy w gminach Bukowiec, Dragacz i Lniano, gdzie jest ich siedem na 15 radnych. Wyjątkowo słabo na tym tle prezentuje się Rada Gminy Świecie, w której zasiadają tylko trzy panie.

Powiat świecki wyróżnia się za to młodym wiekiem rajców, bo aż sześciu z nich ma około 30 lat. Dla przykładu: w powiecie tucholskim jest ich tylko dwóch.

Młodzieńczą inicjatywą na naszym terenie mogą się pochwalić rady Świecia, Jeżewa, Lniana, Osia, Pruszcza i Świekatowa.
Ale w tej ostatniej znajdziemy też najwięcej radnych (pięciu), którzy ukończyli 60 lat. Za to najmniej członków rady powyżej sześćdziesiątki jest w Pruszczu.

Zobacz też: Kto zostanie dyrektorem I LO w Świeciu?

Średnio wykształceni

Urząd statystyczny w Bydgoszczy podsumował również wykształcenie naszych samorządowców.
Podzielił je na trzy grupy: wyższe z policealnym, średnie oraz zawodowe z gimnazjalnym i podstawowym.
Najwięcej radnych w grupie dobrze wykształconej - 14 - znajdziemy w Świeciu, najmniej - dwóch - w Bukowcu. Tutaj też o losie gminy decyduje najliczniejsza grupa (siedmiu) legitymująca się świadectwem szkoły zawodowej, gimnazjalnej lub podstawowej. Dokładnie tylu samo jest ich w Świekatowie i Warlubiu.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obserwator

Moim życzeniem jest aby liczbę ludzi żyjących na koszt podatnika ograniczyć o 50%. Wśród radnych których znam znajdują się osoby które pasują najwyżej do pasania kóz.

p
piotr2

E tam... Nie bardzo rozumiem czemu te statystyki mają służyć? Jakoś tak dziwnie mnie się zdaje, że parytet, znaczy wyrównanie liczby liczby kobiet i mężczyzn we władzach, wcale nie oznacza, że lepsze decyzje będą podejmowane. Jak mówią Amerykanie, liczy się kaliber człowieka. I co płeć ma z tym wspólnego?

k
klik

Porównuje się powiat świecki (11 gmin) z chełmińskim (6 gmin). Troskę wysyłku i poszukajmy powiat z 11 gminami. Przecież, te zacytowane dane nie mają przełożenia w statystykach.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska