Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli. Czy trzeba iść do kościoła? [TRADYCJA I ZWYCZAJE]

S, AIP
Święto Trzech Króli obchodzimy 6 stycznia, od kilku lat jest jest to dzień wolny od pracy. Skąd wzięła się tradycja świętowania dnia Trzech Króli? Sprawdzamy.
Święto Trzech Króli obchodzimy 6 stycznia, od kilku lat jest jest to dzień wolny od pracy. Skąd wzięła się tradycja świętowania dnia Trzech Króli? Sprawdzamy. Arkadiusz Wojtasiewicz
Święto Trzech Króli obchodzimy 6 stycznia, od kilku lat jest jest to dzień wolny od pracy. Skąd wzięła się tradycja świętowania dnia Trzech Króli?

Dość nowym zwyczajem w Polsce obchodzenia dnia 6 stycznia jest Orszak Trzech Króli. Parada Trzech Króli to ogólnopolskie wydarzenie o charakterze społecznym, organizowane w 2017 roku w wielu miejscowościach na terenie kraju jak i regionu. Mieszkańcy miast, miasteczek maszerują ulicami miasta w Korowodzie Trzech Króli, idąc za głównymi bohaterami wydarzenia: królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. W ramach Święta Trzech Króli odbywają się jasełka, koncerty kolęd i konkursy dla uczestników.

Czy 6 stycznia trzeba iść do kościoła? Serwis msze.info donosi: "Odpowiedź jest prosta: 6 stycznia wszyscy wierni zobowiązani są do czynnego uczestnictwa we Mszy Świętej. Zaniedbanie tego obowiązku skutkuje popełnieniem grzechu ciężkiego."

Przeczytaj także: Mężczyźni o tym imieniu częściej zdradzają [LISTA]

Święto Trzech Króli - zwyczaje i obchody

Zwyczaje święta Trzech Króli zaczęły się pojawiać na przełomie XV i XVI wieku. Popularne wówczas stało się święcenia złota i kadzidła, którym była żywica z jałowca. Okadzano nim potem domy i obejścia, co miało zabezpieczać przed chorobami i nieszczęściami. Podobnie działać miało dotykanie poświęconym złotem.

W XVIII wieku popularny stawał się zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach pisano litery: C+M+B (lub K+M+B) oraz datę bieżącego roku. Co ważne, litery te są skrótem od łacińskiego życzenia "Christus Mansionem Benedicat", oznaczającego "Niech Chrystus błogosławi temu domowi", nie od imion mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar), jak mylnie niektórzy sądzą.

Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi.

Biblijne opisy nie mówią o tym, ilu mędrców przybyło, ani nie podają ich imion. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar.

Program "Mam Pytanie" o dekomunizacji ulic w regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska