Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sypiemy pod drzewka

Malwa
Prawidłowe nawożenie zapewni dobre zbiory  owoców
Prawidłowe nawożenie zapewni dobre zbiory owoców Burda Polska
Nawożenie drzew i krzewów owocowych powinno być uzależnione od zasobności gleby i dostosowane do wymagań pokarmowych poszczególnych gatunków roślin.

     Najlepiej jest więc przesłać próby glebowe do Stacji Chemiczno-Rolniczej i zamówić analizę gleby z zaleceniami nawozowymi. W takim przypadku specjaliści dokładnie opiszą kiedy, czym i w jakich dawkach należy nawozić nasze drzewa i krzewy.
     Jeśli jednak nie zdecydujemy się na zlecenie analiz, należy zastosować orientacyjne dawki nawozów. Musimy je dopasować do wieku drzew i krzewów.
     Azot
     
Przed posadzeniem drzew i krzewów owocowych w dołku trzeba umieścić dobrze przefermentowany obornik lub kompost. Młode drzewka wdzięczne będą za wyściółkowanie gleby pod koronami kompostem w dawce 1,5-3 kg na metr kwadratowy.
     W pierwszych dwóch latach po posadzeniu, kiedy drzewa jeszcze nie owocują, stosuje się nawożenie azotowe w dawce 10-20 g czystego składnika na 1 m kwadratowy powierzchni pod koronami. Dla drzewek owocujących dawkę azotu należy zmniejszyć do 5-8 g N na m kw.
     Nawożenie drzew owocowych należy przeprowadzić w dwóch terminach, dzieląc na połowę wyżej wymienione dawki. Pierwsze dokarmianie wykonujemy wiosną, na 1-2 tygodnie przed kwitnieniem, a drugie - w terminie od końca maja do połowy czerwca.
     W przypadku porzeczek i agrestu w pierwszym roku po posadzeniu stosujemy dawkę 8-10 g N na m kw., natomiast maliny dokarmiamy dawką 5-8 g na m kw. W pierwszym roku dawki te dzielimy na trzy porcje, stosując pierwszą, gdy przyrosty wyniosą 5 cm, a pozostałe co 2-3 tygodnie. W drugim roku i w następnych latach nawozy azotowe aplikuje się w dwóch dawkach - po rozpoczęciu wegetacji i w końcu kwitnienia.
     Trzeba jednak uważać, żeby nie przenawozić azotem. Jeśli liście roślin są ciemnozielone, pędy rosną bardzo szybko, a owoce są źle wybarwione lub drzewo słabo kwitnie i owocuje, oznacza to, że azotu jest za dużo. Jeśli liście są jasnozielone, a wzrost pędów słaby - oznacza to niedobór azotu w glebie.
     Fosfor i potas
     
Bardzo ważne jest też nawożenie fosforem i potasem. Przed posadzeniem drzew owocowych należy zastosować dawkę 20-25 g P2O5 na m kw., a przed posadzeniem krzewów owocowych - dawkę o połowę mniejszą. W młodych sadach zaleca się stosowanie 20 g superfosfatu potrójnego na metr kwadratowy przed kwitnieniem.
     Przed sadzeniem należy też zastosować nawozy potasowe w dawce 20 g K2O na m kw. (dla drzew i krzewów owocowych). Od trzeciego roku po posadzeniu drzew stosujemy 6-10 g K2O na m kw., a od 3 roku po posadzeniu krzewów - 5-8 g na m kw. (maliny) i 10-15 g na m kw. (porzeczki i agrest).
     Objawy braku potasu to żółknięcie listowia, zasychanie brzegów blaszek liściowych i zwijanie się liści.
     Magnez i wapnowanie
     
Jeśli, jesienią, odczyn gleby jest zbyt niski musimy zwapnować glebę. Gdy zastosujemy wapno magnezowe od razu wzbogacimy glebę w magnez.
     Osobne nawożenie magnezem stosujemy w dawce 6-12 g MgO na m kw. wiosną, po kwitnieniu. Niedobory magnezu widać przede wszystkim na młodych roślinach w postaci chlorozy międzyżyłkowej. Liście szybko opadają, pędy są gołe z wyjątkiem kilku liści na ich wierzchołkach.
     Nawożenie drzew i krzewów owocowych oddzielnie nawozami azotowymi, fosforowymi, potasowymi i magnezowymi jest dość kłopotliwe. Jeśli gleba jest przeciętnie zasobna w składniki pokarmowe, można stosować gotowe nawozy wieloskładnikowe dla roślin sadowniczych. W sklepach ogrodniczych kupimy Multifoskę zeolit+, która zawiera azot, fosfor, potas, magnez, siarkę i mikroelemanty z kompleksem ZeoHum, zwiększającym przyswajalność tych składników, Azofoskę, nawozy z serii Fructus czy z serii Słoneczny Ogród - Sad.
     Najczęściej używane nawozy potasowe to sól potasowa (38-60 proc. K2O) i siarczan potasu (48-52 proc.)oraz kainit (8-14 proc.), kainit magnezowy (14-18 proc.), saletra potasowa (46 proc.).
     Najczęściej stosowany nawóz fosforowy to superfosfat prosty pylisty (18 proc. P2O5), granulowany (19 proc.), superfosfat potrójny granulowany (46 proc.) oraz fosforan amonu (46 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska