Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie poszczególnych gmin, to taki komunikat może trafić wyłącznie do osób przebywających na tym właśnie zagrożonym terenie - informuje Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie (smartfonie) i wybranie odpowiednich ustawień.
Takie rozwiązania umożliwia geolokalizacja, o którą została uzupełniona aplikacja. Wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego (w naszym regionie jest w Bydgoszczy) mogą teraz zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie.
Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości lub promieniu od zdarzenia.
Jezioro Wiecanowskie w powiecie mogileńskim: tutaj lepiej się nie kąp [OSTRZEŻENIE RSO]
Nowa wersja RSO wymaga co najmniej następujących wersji systemów w telefonie: Android - 4.4.4, iOS - 9, Windows 10 - 1607 (Anniversary Update).
Do końca lipca nowa aplikacja została pobrana ponad 53 tysiące razy. Aktualnie obie wersje aplikacji funkcjonują w sposób równorzędny.
Od ogółu do szczegółu
W ostatnich kilku latach ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz częstsze i często mają charakter lokalny, zwłaszcza latem.
- Dlatego prognozy meteorologiczne konstruowane od ogółu do szczegółu mają zdecydowanie sens - stwierdza synoptyk Rafał Maszewski, a autor strony internetowej www.pogodawtoruniu.pl. - Moją też sens, bowiem prognozy ogólne, te dotyczącego większego obszaru, sprawdzają się w mniejszym stopniu. Ktoś może odebrać ostrzeżenie o gwałtownej burzy, dużych opadach deszczu i odnieść wrażenie, że zbliża się prawdziwy armagedon. A potem owszem nawałnica się pojawia się, ale na mniejszym obszarze, nie dochodzi do odbiorcy komunikatu. To go zniechęca, można powiedzieć znieczula, bo kilka takich zdarzeń może w nim wywołać wrażenie, że prognozy nie są trafione.
Rafał Maszewski zauważa więc zagrożenie, bowiem takie podejście do problemu może powodować ignorowanie kolejnych ostrzeżeń.
Więcej lokalności
On sam pracuje nad podobnym systemem informowania o lokalnych zjawiskach pogodowych. Odpowiednia aplikacja na smartfona (także darmowa) będzie informowała użytkownika o zmianach pogodowych, a także o wystąpieniu innych niekorzystanych lub groźnych zjawisk, np. wezbraniu wód, smogu, pyłków alergennych.
Starostowie z regionu maja oglądać TVP Info. Służbowo
Komunikaty mają trafiać najpierw do mieszkańców największych miast w regionie i okolic: Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza, Inowrocławia, a także Brodnicy. Jeśli kierowca z Bydgoszczy będzie się przemieszczał w kierunku Torunia, to już w okolicach tego drugiego miasta otrzyma prognozę dotyczącą właśnie Torunia. Umożliwi to lokalizator GPS użytkownika smartfona. Pierwsze testy tego systemu odbędą się około połowy sierpnia.
Znów gorąco, znów burze
Okazje do uszczegółowienia ostrzeżeń przez centra kryzysowe pojawią się wkrótce.
Jeszcze wczoraj na Kujawach i Pomorzu temperatura sięgała zaledwie 23 stopni Celsjusza, a dziś, gdy wiatr zmieni kierunek z północnego na południowy, "podskoczy" do 28-29.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jutro maksymalna temperatura wahać się będzie od 29 do 32 stopni, zaś w czwartek do 34.
W nocy z czwartku na piątek w naszym regionie możliwy jest lokalnie przelotny deszcz i burza. Nazajutrz słupek rtęci w termometrach obniży się do 29-30 kresek, zaś w sobotę (m.in. za sprawą północno-zachodniego wiatru) aż do 24-25. Jednak w niedzielę znów będzie można mówić o upale, jako że wtedy zobaczymy 29 kresek.
- Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych dniach sierpnia będzie bardzo ciepło. Średnia temperatur tego miesiąca będzie wyższa niż w minionych latach - podsumowuje Rafał Maszewski.
Pobierzesz na telefon za darmo
Regionalny System Ostrzegania jest darmową usługą, która umożliwia powiadamianie obywateli o zagrożeniach. Informacje przekazywane są przez Aplikację Mobilną RSO, programy naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-3 oraz zamieszczane są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w RSO umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne (w tym mapka stanu wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek). W systemie zamieszczone są też inne ostrzeżenia, np. drogowe. Tylko w tym roku (do końca lipca) w RSO ukazało się 5217 różnego rodzaju komunikatów.
Jak się zachować w razie zagrożenia
RSO pełni również rolę edukacyjną - dostępne są w nim poradniki dotyczące m.in. tego, jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.