Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciw HPV dla dzieci i młodzieży chronią je przed rakiem. Europejski Tydzień Szczepień to okazja, by przypomnieć ich zalety

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Trwający właśnie Europejski Tydzień Szczepień to okazja, by przypomnieć rodzicom o korzyściach ze szczepień obowiązkowych i zalecanych. Szczepienia ratują życie i chronią przez chorobami nowotworowymi, tak jak szczepionka przeciw wirusowi HPV. Da to szansę na uniknięcie raka szyjki macicy czy raka odbytu.

Szczepienie przeciw HPV dla dzieci i młodzieży. Po co się je wykonuje?

Szczepieniem, które może uchronić przed niektórymi typami raka jest szczepienie przeciw wirusowi HPV. Jest ono dostępne bezpłatnie dla dzieci i nastolatków do 18 roku życia. Nie jest ono obowiązkowe, ale zalecane.

HPV czyli wirus brodawczaka ludzkiego jest powszechny i bardzo zakaźny. Przenosi się przez bezpośredni kontakt, najczęściej przez zbliżenia seksualne, ale nie tylko. Trudno się przed nim chronić, bo stosowanie prezerwatywy nie jest wystarczające, a zakażenie często przebiega bezobjawowo i osoba chora nieświadomie przenosi wirusa dalej. Niemal każda aktywna płciowo osoba kiedyś się z HPV zetknie.

Są różne rodzaje tego wirusa. Od łagodnych aż po onkogenne, które mogą wywołać nowotwory, a najczęściej – raka szyjki macicy. Niemal każdy przypadek tego raka wynika z wcześniejszego zarażenia onkogennym typem HPV. Rak szyjki macicy wciąż jest bardzo groźny – mimo dostępnych badań profilaktycznych co roku choruje na niego około 3 tys. kobiet, a połowa z nich umiera.

Czytaj więcej o raku szyjki macicy:

Ale wirus może wywołać też inne nowotwory narządów płciowych: u kobiet pochwy i sromu, a u mężczyzn prącia, dodatkowo też raka odbytu, jamy ustnej, szyi i głowy. Zakażenie HPV jest więc niebezpieczne także dla panów, ponadto mogą przenieść wirusa na partnerkę.

Szczepienie ochroną przed zakażeniem wiursem HPV i związanymi z nim nowotworami

Ochroną przed zakażeniem HPV i wywołanymi przez nie nowotworami jest szczepienie. Najlepiej wykonać je w wieku 12-13 lat, czyli przed rozpoczęciem współżycia płciowego, ale można to zrobić wcześniej lub później. W Polsce dla dzieci w wieku 9-18 lat zarówno preparat jak i jego podanie są bezpłatne i refundowane przez NFZ.

- W ramach programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat (przed 14. urodzinami) lat mogą otrzymać szczepionki Cervarix lub Gardasil 9 bez skierowania i recepty – zachęca Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Szczepimy się w poradni POZ, umawiamy przez infolinię 800 100 101 lub Internetowe Konto Pacjenta. Nie ma rejonizacji.

Tu znajdziesz praktyczne informacje i listę punktów szczepień w całej Polsce

Natomiast dzieci w wieku 9-11 lat i 14-18 lat mogą bezpłatnie otrzymać preparat Cervarix. Wystarczy recepta od swojego lekarza POZ, bezpłatną szczepionkę odbieramy w aptece i umawiamy się w przychodni na zastrzyk.

Dowiedz się więcej o szczepieniach przeciw HPV

Masz wątpliwości lub chcesz wiedzieć jak rozmawiać ze swoim dzieckiem o zaszczepieniu się przeciw HPV? Poznaj "Przewodnik po szczepieniach przeciw HPV dla rodziców nastolatków" oraz inne materiały wyjaśniające zalety tych szczepień:

Przewodnik dla rodziców i lekarzy. Jak rozmawiać z nastolatkami o szczepieniach?

Dlaczego szczepić dziecko? Posłuchaj, co mówi lekarka Klaudia Gorąca:

Szczepienia przeciw HPV dla dzieci i młodzieży chronią je przed rakiem. Europejski Tydzień Szczepień to okazja, by przypomnieć ich zalety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki