Zobacz wideo: Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?
Jak informują służby prasowe Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, szczepionki dla priorytetowej grupy „zero” otrzymało do tej pory (30.12.2020) 20 szpitali węzłowych w:
- Aleksandrowie Kujawskim,
- Brodnicy,
- Bydgoszczy,
- Chełmnie,
- Golubiu-Dobrzyniu,
- Grudziądzu,
- Inowrocławiu,
- Lipnie,
- Mogilnie,
- Radziejowie,
- Toruniu,
- Więcborku,
- Włocławku,
- Żninie.
Po 300 dawek otrzymały szpitale w Toruniu: Wojewódzki Szpital Zespolony Im. L. Rydygiera i SPZOZ Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika. Sześć szpitali w Bydgoszczy otrzymało łącznie 975 dawek szczepionki.
Do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, w którym w niedzielę 27 grudnia rozpoczęły się pierwsze szczepienia, dostarczonych zostało do tej pory 225 dawek szczepionki.
Przeczytaj też: Dr Dawid Ciemięga o szczepionkach przeciw COVID-19: Ta szczepionka powoduje mniej skutków ubocznych niż penicylina
Covid-19. Pierwsze szczepienia dla personelu medycznego
Przypomnijmy, trwają zgłoszenia priorytetowej grupy „zero” do szczepień przeciw Covid-19. Do 14 stycznia 2021 r. szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w specjalnie przygotowanych placówkach. Za zebranie listy chętnych pracowników odpowiada pracodawca. Dane może przekazać za pośrednictwem formularza online na stronie https://szczepieniakadry.rcb.gov.pl/.
Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tzw. szpitalach węzłowych. W Polsce jest ich w sumie 509. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych szpitali, przychodni i aptek.
W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków:
- pracownicy szpitali węzłowych,
- pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
- pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
- pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
- pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).
