Jak skutecznie szukać pracy? Na przykład, o wolne etaty można rozpytywać wśród znajomych lub rodziny. Można również samemu chodzić od pracodawcy do pracodawcy. Czasami taki trud przynosi bardzo dobre efekty.
Źródłem wiedzy o rynku pracy są również media. Szukający posady powinni przeglądać ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczane zarówno w dziennikach lokalnych, jak i prasie ogólnopolskiej lub wydawnictwach specjalistycznych i branżowych. Coraz bardziej popularny wśród poszukujących etatu jest Internet. Powstały już specjalne strony internetowe poświęcone wyłącznie kojarzeniu pracownika z pracodawcą.
Poszukując ofert zatrudnienia można także zaglądać do powiatowych urzędów pracy. Niestety, trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, że obecnie nie można tam przebierać w propozycjach od pracodawców. Jednak to dobry adres, by zdobyć informację na temat praw przysługujących absolwentom. Niektóre urzędy organizują też przydatne kursy i szkolenia.
Poszukujący zatrudnienia powinni zaglądać również na targi pracy, organizowane z reguły z myślą o studentach i absolwentach.
Warto także sprawdzić czy w danej miejscowości działają kluby pracy. Dysponują one nie tylko ofertami pracy, ale często radzą, jak napisać życiorys lub przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Ponadto młode osoby mogą spróbować szczęścia w biurach karier działających przy uczelniach lub w centrach informacji i planowania kariery zawodowej.
Coraz chętniej bezrobotni korzystają z pośrednictwa firm zajmujących się doradztwem personalnym. Niektóre z nich gromadzą zgłoszenia od osób poszukujących pracy w swoich bazach danych.
Szukaj, a znajdziesz
(bz)
Oferta pracy nie przyjdzie sama. Warto być aktywnym.