Szwajcaria za burtą!

(w), onet
W drugim środowym spotkaniu grupy A mistrzostw Europy piłkarze Szwajcarii, przegrali z Turcją 1:2 (1:0).

Szwajcarzy w ten sposób stracili szanse na awans do fazy pucharowej.

Podczas meczu nad stadionem St. Jakob Park w Bazylei przeszło prawdziwe oberwanie chmury.

W 32. Eren Derdiyok przedarł się na prawej stronie boiska i zacentrował wzdłuż bramki Turcji, piłka zatrzymała się w kałuży tuż przed Hakanem Yakinem i piłkarz Szwajcarii dopełnił formalności.

W drugiej połowie aura dla piłkarzy okazała się nieco łaskawsza i deszcz przestał padać, jednak murawa nadal była bardzo nasiąknięta wodą. Turcy od początku drugiej odsłony ruszyli do ataków. Na efekty nie trzeba były długo czekać - w 57. minucie Semith Senturk wykorzystał dośrodkowanie ze skrzydła i umieścił piłkę w siatce szwajcarskiej bramki.

Po stracie bramki współgospodarze turnieju ruszyli do ataków. Szczęścia próbował Derdiyok, ale Volkan Demirel w fantastyczny sposób wybronił to uderzenie. Ciężka murawa dała się we znaki piłkarzom - im bliżej było do końca meczu, tym więcej na boisku robiło się miejsca. W 73. minucie gry Turcy przeprowadzili szybki kontratak, ale Nihat Kahveci nie wykorzystał ładnego podania Tuncaya Sanliego.

Siedem minut przed końcem spotkania gospodarze powinni rozstrzygnąć losy meczu, ale golkiper Turcji nie dał się zaskoczyć Yakinowi, który nie potrafił wykończy szybkiej akcji szwajcarskiej ekipy.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się remisem Arda Turan uderzył zza pola karnego i pokonał bramkarza Szwajcarii.

Szwajcaria - Turcja 1:2 (1:0)
Bramka: Hakan Yakin (32) - Semith Senturk (57), Arda Turan (90)
Żółte kartki: Eren Derdiyok - Tuncay Sanli, Mehmet Aurelio, Arda Turan

Szwajcaria: Diego Benaglio - Stephen Lichtsteiner, Patrick Mueller, Philippe Senderos, Ludovic Magnin - Valon Berhami, Gokhan Inler, Gelson Fernandes (76. Ricardo Cabanas), Tranquillo Barnetta (66. Johan Vonlanthen), Hakan Yakin (85. Daniel Gygax) - Eren Derdiyok.

Turcja: Volkan Demirel - Hamit Altintop, Emre Asik, Servet Cetin, Hakan Balta - Gokdeniz Karadeniz (46. Semih Senturk), Tumer Metin (46. Mehmet Topal), Mehmet Aurelio, Arda Turan - Tuncay Sanli, Nihat Kahveci (85. Kazim Kazim).

Sędzia: Lubos Michel (Słowacja)
Widzów: 42 500
Stadion: St. Jakob Park, Bazylea