Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica deski pana Adamskiego

Redakcja
Zdjęcie ślubne Franciszki i Jana Adamskich
Zdjęcie ślubne Franciszki i Jana Adamskich
- Dziadek Jan Adamski w 1911 roku prowadził jedną z brygad budowlanych, kiedy powstawał kościół pw. Świętej Trójcy.
Ten uroczy malec w wózku to Andrzejek, przyszły działacz społeczny, ze starszą siostrą Elżbietą
Ten uroczy malec w wózku to Andrzejek, przyszły działacz społeczny, ze starszą siostrą Elżbietą

Ten uroczy malec w wózku to Andrzejek, przyszły działacz społeczny, ze starszą siostrą Elżbietą

Przed pięcioma laty, podczas remontu tej świątyni, ekipy znalazły deskę z wyrytym napisem "Adamski i inni murarze" - opowiada Andrzej Adamski.

Pan Andrzej jest m.in. prezesem Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku im. Andrzeja Szwalbego.

- Dziadek - Jan Adamski ożenił się z Franciszką Wojtynowską z Wtelna. Babcia była panią domu. Dziadek był budowlańcem. Budował m.in. kościół we Wtelnie, a potem pw. Świętej Trójcy w Bydgoszczy. To parafia, do której należę - mówi.
Ojciec pana Andrzeja, Wacław, urodził się we Wtelnie. Potem dziadkowie wybudowali dom w Bydgoszczy przy ulicy Na Wzgórzu. - Tata był krawcem. Miał warsztat krawiecki przy ulicy Jackowskiego, w tym samym domu, w którym ja mieszkam.

Dziadkowie ze strony mamy to Katarzyna i Jan Wituccy. - Ożeniłem się z Mirosławą Hoffmann. Jej rodzice to Maria i Antoni. Hoffmannowie układają drzewo genealogiczne. Korzenie sięgają do XVII wieku. W rodzie Hoffmannów jest już około 800 osób.

Od kilkunastu lat odbywają się zjazdy rodziny Hoffmannów na ojcowiźnie w Legbądzie. W spotkaniach uczestniczy czasem 100, czasem 200, a nawet 400 osób.

- Według mnie największą postacią z naszego rodu jest Alfons Hoffmann, twórca energetyki na Pomorzu - mówi pan Andrzej. To on stworzył elektrownie wodne w Bydgoszczy i Koronowie. Na Piaskach jest ulica nazwana jego imieniem, w Koronowie także. W Toruniu jedno z rond nosi jego imię.

Kościół pw. Świętej Trójcy budował dziadek pana Andrzeja, Jan
Kościół pw. Świętej Trójcy budował dziadek pana Andrzeja, Jan

Kościół pw. Świętej Trójcy budował dziadek pana Andrzeja, Jan

Pan Andrzej też ma na swoim koncie zasługi. Działa w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy i Stowarzyszeniu Odbudowy Bydgoskiej Fontanny "Potop". Jest także przewodniczącym Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku im. Andrzeja Szwalbego. Ma też swoją istotną cząstkę przy powstaniu pomnika Kazimierza Wielkiego.

Pochodzi z bardzo katolickiej rodziny. - Spotkałem się między innymi z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, biskupem Karolem Wojtyłą, zanim został papieżem. Cenię ojca Tadeusza Rydzyka i Jana Górę. Udzielam się w parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy. Kiedyś znalazłem stare wydania parafialne "Tygodnika Kościelnego" z lat 1929-1931. Jestem w redakcji "Miesięcznika Kościelnego" tejże parafii. Działałem w Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego. Przez 10 lat prowadziłem Klub Książki i Prasy Katolickiej przy parafii.

Adamski był radnym Rady Miasta. Z jego inicjatywy jedna z ulic nosi nazwę 19 Marca 1981 roku (na pamiątkę wydarzeń w sali Wojewódzkiej Rady Narodowej, po których pobito działaczy "Solidarności"). -Ważne są dla mnie ideały "Solidarności" - podkreśla pan Andrzej.

Trzydzieści lat przepracował w "Romecie". Miał też czas na inne zajęcia. - Współtworzyłem gazetę "Nasze osiedle" na Okolu. To dzięki jego staraniom Wyższa Szkoła Gospodarki ma za patronkę świętą Jadwigę Królową. Patronka w 1397 r. otrzymała od papieża Bonifacego IX zgodę na otwarcie Wydziału Teologicznego na uniwersytecie w Krakowie. Poprzez swój zapis w testamencie królowa przyczyniła się do odnowienia tegoż uniwersytetu, zwanego odtąd Jagiellońskim.

Pan Andrzej ma żonę Mirosławę i dwie córki - Agnieszkę i Emilię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska