"Spacer z przewodnikiem PTTK" z okazji 500-lecia reformacji w Grudziądzu
Przez cały 2024 rok obchodzony jest jubileusz 500-lecia reformacji w naszym mieście. Za jej pierwszy przejaw w Grudziądzu uznawane jest kazanie, które w okolicach Bożego Narodzenia, w 1524 r. wygłosił Erhard von Queiss, biskup pomezański z Kwidzyna, który później zreformował swoją diecezję. Jego wystąpienie umożliwił Jan Sokołowski, starosta grudziądzki.
Wiedzieć warto, że przed laty ewangelicy stanowili większość mieszkańców Grudziądza. I mieli oni niebagatelny wpływ na miasto.
W ramach tegorocznego jubileuszu grudziądzkiej reformacji, parafia ewangelicko-augsburska św. Jana we współpracy z miejskimi instytucjami kultury zorganizowała już szereg wydarzeń m.in. podczas ostatniej akcji Noc Muzeów. W Bibliotece Miejskiej odbyła się też dyskusja panelowa "500 lat ewangelicyzmu w Grudziądzu". W muzeum otwarto natomiast okolicznościową wystawę. Relacja z tego wydarzenia jest TUTAJ.
W obchody jubileuszu grudziądzkiej reformacji znakomicie wpisał się też niedzielny spacer z przewodnikiem PTTK. Uczestnicy zebrali się przy kościele "Młodzieżowym" , na ul. Mickiewicza, który pierwotnie był świątynią ewangelicką. Stąd pod przewodnictwem Justyny Malewskiej-Sempołowicz ruszyli na poszukiwanie śladów ewangelików w Grudziądzu. A dodajmy, że jest ich wiele.
Cykl wakacyjnych "Spacerów z przewodnikiem PTTK" po Grudziądzu powoli dobiega końca
Na wakacje 2024 roku zaplanowano już tylko dwa spotkania:
25 sierpnia 2024 - "Od Kaiser Cafe do Tivoli" – historia grudziądzkich lokali; zbiórka: aleja 23-Stycznia, przy starostwie; przewodnik - Piotr Łukiewski
1 września 2024 - "Grudziądz ze zbrodnią w tle" – spacer śladami bohaterów powieści Roberta Małeckiego „Wiatrołomy”; zbiórka: ul. Rapackiego, przy dworcu PKS; przewodnik - Justyna Malewska-Sempołowicz
W ramach obchodów 500-lecia reformacji w Grudziądzu zaplanowano jeszcze:
7 września - kościół pw. św. Jana, ul. Szkolna 10
Grudziądzki Festiwal Muzyczny:
g. 10 - Śladami ewangelików w Grudziądzu - spacer z przewodnikiem
13 - warsztatowe seminarium chóralne polskiej muzyki reformacyjnej
15.30 - "Gembicki i Stobeusz - twórcy literackiej i muzycznej kultury ewangelickiej w Polsce - Blanka Dembosz-Tondera
16 - koncert "Pieśni biblijne: Gembicki, Goudimel, Stobeusz" w wykonaniu Blanki Dembosz-Tondery z zespołem "Szymon Wojnarowicz Trio
31 października - kościół pw. św. Jana, ul. Szkolna 10
g. 17 - uroczyste nabożeństwo z okazji "Pamiątki Reformacji"
17 grudnia - kościół pw. św. Jana, ul. Szkolna 10
"W adwentowym oczekiwaniu na Boże Narodzenie" - prezentacja szopki bożonarodzeniowej i kolędowanie po ewangelicki. Wprowadzenie: Łukasz Ciemiński.
Dzieje się w Grudziądzu
