Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak możesz oszczędzać ciepło, by nie płacić wysokich rachunków. Oni zyskają na nowych przepisach w 2021 roku

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza
Temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od 18 do 22 stopni Celsjusza fotolia/ zdjęcie ilustracyjne
Od początku 2021 roku wchodzą w życie zaostrzone przepisy dotyczące izolacji cieplnej budynków. Tyle, że będą one odnosić się jedynie do nowych i modernizowanych inwestycji. Zmiana ta wpłynie korzystnie na wydajność ogrzewania i energooszczędność. Efektem będzie redukcja zapotrzebowania na ogrzewanie (ale jednocześnie i na chłodzenie budynków). Będzie cieplej domownikom, którzy zapłacą niższe rachunki za ogrzewanie.

Zobacz wideo: Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Mieszkańcy starszego budownictwa, którzy chcieliby zaoszczędzić na rachunkach, muszą szukać innych opcji. Coraz więcej Polaków, mających domy starszego typu, inwestuje w docieplenie ścian. To zapewnia nie tylko ciepło wewnątrz, ale i gwarantuje obniżenie kosztów eksploatacji. Okazuje się bowiem, że przeciętne opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu wynoszą przeważnie 60-70 procent wszystkich kosztów eksploatacji budynku.

Do najpopularniejszych rodzajów ogrzewania w polskich domach należy ogrzewanie zasilane paliwem stałym, czyli węglem, pelletem, drewnem. Można też zdecydować się na ogrzewanie gazowe (kotły) lub pompy ciepła. A propos: aż 58 procent takich pomp w kraju montowana jest w domach 6-letnich i starszych. Jest jeszcze ogrzewanie olejowe (często montowane tam, gdzie nie ma sieci gazowej) oraz elektryczne, wykorzystujące podczerwień, panelowe.

Ciepło bez grzejników

Nie musi być w domu grzejników, aby zapewnić ciepło. Ogrzewanie podłogowe może je zastąpić nie tylko w kuchni i łazience. To przede wszystkim oszczędność miejsca. Tzw. podłogówkę montuje się nie tylko w pomieszczeniach, gdzie na podłodze są kafle, lecz również w pokojach z podłogą drewnianą albo panelami.

Są też grzejniki, których nie widać. Mowa o grzejnikach podtynkowych. To system wykorzystujący do emisji ciepła specjalne radiatory. Można je zatopić w tynku, przykryć płytami gips-karton lub okładzinami z betonu. Wtedy faktycznie tych kaloryferów nikt nie zauważy. Rozwiązanie zapobiega cyrkulacji alergenów w ogrzewanych pomieszczeniach i sprawia, że powietrze nie jest takie suche.

Wietrzyć pomieszczenia trzeba także zimą

Trzeba wiedzieć, jak ograniczyć zużycie energii cieplnej w mieszkaniu. Kto myśli, że zimą wietrzenie czterech kątów jest niedozwolone, ten się myli. Pewnie, że ciepło ucieka przez otwarte okno, lecz wietrzenie jest konieczne. Powinno się wietrzyć mieszkanie przez parę minut przy szeroko otwartych oknach, a więc intensywnie, a nie zostawiać uchylone okno na kilka godzin. Uszczelnienie okien i drzwi to kolejna sprawa. A na ścianach za grzejnikami można umieścić ekrany odbijające ciepło.

Skręć kaloryfer

Nie ma sensu odkręcać maksymalnie kaloryferów na całą dobę czy tuż przed dłuższym wyjściem z domu, np. do pracy. Mniej intensywna praca grzejników (ustawienie ich na jedynkę zamiast na czwórkę) zapewnia oszczędności energii, wynoszące kilkanaście procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska