Biedronki azjatyckie w domu - jak się ich pozbyć?
Biedronki azjatyckie są gatunkiem inwazyjnym. Nazywane są także arlekinami. Gdy warunki ku temu sprzyjają, bardzo szybko się rozmnażają. Warto teraz zadbać o to, by nie mieć problemu z plagą biedronek azjatyckich w domu, bo te o tej porze próbują wchodzić do cieplejszych pomieszczeń.
Biedronki azjatyckie - jak wyglądają? Oto cechy charakterystyczne
Jak rozpoznać biedronki azjatyckie? Z pozoru mogą przypominać gatunek biedronek, który na co dzień występuje w Polsce. Jak się przyjrzymy, to zobaczymy różnice tj.:
- biedronki azjatyckie mają różne kolory (często żółty lub pomarańczowy, czasem czarny)
- mogą mieć różną liczbę kropek na skrzydłach lub nie mieć ich wcale
O tej porze roku biedronki azjatyckie możemy zauważyć na oknach naszych domów i mieszkań oraz na ścianach budynków i bloków. Jako, że na zewnątrz robi się coraz chłodniej te owady tylko czekają na to, by dostać się do ciepłych pomieszczeń i tam się zadomowić. Najczęściej wlatują przez otwarte okna. Lepiej do tego nie dopuścić.
Biedronki azjatyckie - czy gryzą? Są groźne dla ludzi?
Arlekiny mogą być dla ludzi groźne. Przede wszystkim trzeba uważać na ich ukąszenia. Nie są bolesne, ale mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:
- katar
- wysypka
- zapalenie spojówek
- ataki duszności (w rzadkich przypadkach)
Biedronki azjatyckie - jak się ich pozbyć?
Jak radzić sobie z inwazją biedronek azjatyckich? Po pierwsze zawsze dobrym i skutecznym sposobem będzie założenie moskitier w oknach i drzwiach balkonowych i tarasowych. Dzięki temu arlekiny nie dostaną się do środka. W sklepach dostępne są także specjalne detergenty, które pomagają w walce z biedronkami azjatyckimi.
Biedronki azjatyckie - oto skuteczne sposoby
Okazuje się jednak, że istnieją także domowe i tanie sposoby na walkę z biedronkami azjatyckimi. Nie przepadają one za niektórymi zapachami, które mogą je skutecznie odstraszyć. Sprawdźcie, co warto wykorzystać, by pozbyć się biedronek azjatyckich. Szczegóły w naszej galerii.
Drażniąco działa na nie zapach cytrusów: cytryn, pomarańczy i mandarynek. Arlekiny nie lubią też zapachu mięty i natychmiast uciekają, gdy ją poczują. Warto też zaopatrzyć się w olejki eteryczne o odpowiednim zapachu, których intensywność może je bardzo szybko odstraszyć.
