Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.
W ubiegłym roku UTW w Golubiu-Dobrzyniu przygotował projekt „Stoimy na straży historii Golubia-Dobrzynia, wydajemy paszport oraz ustawiamy tablicę informacyjną”. UTW uzyskał na swój pomysł 3100 zł wsparcia z Urzędu Miasta.
Projekt paszportów turystycznych jest autorski, stworzony w ramach projektu przez Ewę Kaźmierkiewicz.
- Przygotowaliśmy paszporty zachęcające do zwiedzania naszego miasta – z informacjami dotyczącymi atrakcji, zdjęciami, kodem QR, ważnymi adresami i ciekawostkami – informuje Ewa Kaźmierkiewicz, pracownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Golubiu-Dobrzyniu, społeczniczka i działaczka UTW.
W paszporcie mamy informacje o położeniu miasta, jego historii, walorach przyrodniczych, zabytkach. Pojawiła się także legenda z zamku golubskiego. Jest również lista lokali gastronomicznych, punktów noclegowych, banków i bankomatów, aptek, stacji paliw. Możemy się też dowiedzieć o imprezach organizowanych na zamku oraz w Golubiu-Dobrzyniu. Pojawiły się także ciekawostki kulinarne oraz informacje o szlakach turystycznych i atutach powiatu.
Ze względu na dużą ilość informacji, paszport ma format zeszytu. Liczy 8 stron. Jest na ładnym i trwałym papierze. Koszty druku są spore, więc pierwszy nakład paszportów nie jest duży - 500 sztuk, ale możliwe są dodruki. Paszporty już trafiły do miejsc turystycznych, m.in. na zamek, do Ośrodka Chopinowskiego czy Domku Pod Cieniami. W wersji online paszport można zobaczyć w naszej galerii.
Społecznicy z Golubia-Dobrzynia, związani z biblioteką, UTW i Stowarzyszeniem Przywrócić Pamięć mają już kolejne projekty w przygotowaniu.
- W czwartek 24 czerwca w imieniny Jana planuję odsłonięcie "Ławeczki Jana" czyli Jana Jagodzińskiego w Parku Miejskim - dodaje Ewa Kaźmierkiewicz.
