https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taki ma być wiek emerytalny w Polsce. Dyskusja i nowe pomysły dla kobiet i mężczyzn

Jakub Stykowski
Mimo licznych debat na temat przyszłości systemu emerytalnego, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn pozostanie na obecnym poziomie.
Mimo licznych debat na temat przyszłości systemu emerytalnego, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn pozostanie na obecnym poziomie. Mariusz Kapała
W Polsce trwa debata na temat wieku emerytalnego i możliwych zmian w systemie świadczeń. Wielu obywateli zastanawia się, jakie decyzje mogą zapaść w tej kwestii po ewentualnej zmianie na stanowisku prezydenta.

Coraz więcej mówi się o konieczności podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet w Polsce. Według niektórych ekspertów, taka decyzja mogłaby znacząco wzmocnić system emerytalny, a także doprowadzić do wyrównania wieku emerytalnego między płciami.

Mimo licznych debat na temat przyszłości systemu emerytalnego, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn pozostanie na obecnym poziomie. Władze koncentrują się na poszukiwaniu innych rozwiązań, które mogłyby zapewnić stabilność finansową emerytom, jednocześnie nie naruszając obowiązujących zasad.

Czy wiek emerytalny ulegnie zmianie po wyborach?

Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, jeszcze podczas kampanii wyborczej w 2020 roku wyraził jednoznaczne stanowisko w tej sprawie. Zapewnił, że nie poprze żadnej ustawy zmierzającej do podwyższenia wieku emerytalnego. - Każdą próbę podniesienia wieku emerytalnego zawetuję – deklarował.

Poglądy Platformy Obywatelskiej w tym zakresie ewoluowały, bo w przeszłości za rządów tej partii zwiększono wiek emerytalny. Podobne podejście reprezentuje Karol Nawrocki, kandydat wspierany przez PiS.

Plany rządu dotyczące systemu emerytalnego

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odniosła się do spekulacji na temat możliwego podniesienia wieku emerytalnego, jednoznacznie zaprzeczając takim planom:

- Nie ma żadnej woli politycznej ani intencji, aby podnosić wiek emerytalny w tej kadencji – zapewniła.

Choć jej wypowiedź wywołała ożywioną dyskusję, podkreśliła, że rząd ma inne priorytety związane ze stabilnością systemu emerytalnego.

Jednym z kluczowych elementów polityki rządu jest promowanie dłuższej aktywności zawodowej w sposób dobrowolny, a nie przymusowy. Celem jest stworzenie warunków, w których osoby starsze będą chciały kontynuować pracę, a nie były do tego zmuszane.

Aby zachęcić Polaków do dłuższego pozostania na rynku pracy, rozważane są różne rozwiązania, w tym systemy premiujące osoby, które decydują się na opóźnienie przejścia na emeryturę. Wśród propozycji znajduje się m.in. dodatkowa gratyfikacja finansowa dla tych, którzy dłużej pozostaną aktywni zawodowo. Jednym z rozwiązań mogłoby być przyznawanie zwrotu 13. emerytury dla osób, które zdecydują się na późniejsze zakończenie kariery zawodowej.

Osoba, która przejdzie na emeryturę później, mogłaby otrzymać zwrot zaległych trzynastek, co uczyniłoby ten system bardziej opłacalnym.

Propozycje te mają na celu zarówno poprawę sytuacji materialnej przyszłych emerytów, jak i złagodzenie obciążeń dla budżetu państwa.

W rozmowie na antenie Radia ZET także minister ds. senioralnych Marzena Okła-Drewnowicz stanowczo podkreśliła, że rząd nie zamierza wracać do kwestii zmian wieku emerytalnego.

- Decyzja już zapadła, wyborcy jasno pokazali, że nie chcą zmian – zaznaczyła.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Takie pieniądze trafią na konta emerytów

Tymczasem za chwilę, ja każdego roku w marcu emerytury są waloryzowane, aby dostosować je do zmieniających się warunków ekonomicznych. W 2025 roku wskaźnik waloryzacji wyniesie prawdopodobnie 5,82 procent. To nieco więcej niż wcześniej zakładano,gdy prognozowano wskaźnik na poziomie 5,52 procent.

W 2025 roku inflacja emerycka ma wynieść 4 procent, a realny wzrost wynagrodzeń przewidywany jest na 9,1 procent. To oznacza, że mimo mniejszych podwyżek, emeryci mogą liczyć na pewne wsparcie w obliczu rosnących cen. Dokładne wyliczenia emerytur od marca zobacz w powyższej galerii.

W tekście zawarłem informacje z serwisu rynekzdrowia.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jam
Panie ekspertko TYLKO EMERYTURY STAŻOWE SĄ UCZCIWE =========.

Po pierwsze jak pan studiuje do 25 roku , potem podróżuje albo pracuje w angli na czrno i w wieku 28 lat tatuś załatwia pani pracę w administacj publicznej lub w finasach TO NIECH pan pracuje aż uzyska 40 LAT PŁACENIA SKŁADKI DO 68 LAT .I niech nie żąda od inych które pracują od 20 roku NP W HANDLU i płacą składki 40 lat żeby PANA UTRZYMYWAŁY
Z
Zyta
Nigdzie nie trwa żadna debaty tylko wrzutki w gazetach za pieniądze sponsorów
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska