Na przestrzeni lat zasady emerytury służb mundurowych ulegały zmianom. Przed 2013 roku policjant mógł przejść na emeryturę po zaledwie 15 latach służby. W lipcu 2019 roku zasady ponownie uległy transformacjom, w wyniku czego nie obowiązuje wiek emerytalny. Funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę po 2013 roku mogą odejść po przepracowaniu 25 lat, bez względu na to, ile lat będą mieć.
Kwota emerytury policyjnej nie może przekroczyć 75% podstawy wymiaru emerytury, a podwyższona z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą nie może przekroczyć 80% podstawy wymiaru emerytury. W przypadku, gdy suma obliczonej emerytury policyjnej przysługującej łącznie z emeryturą z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest niższa od kwoty najniższej emerytury to emeryturę policyjną podwyższa się w taki sposób, aby suma łącznych emerytur nie była niższa od kwoty najniższej emerytury.
Takie emerytury dostają byli policjanci - wyliczenia
Emerytura dla policjantów wstępujących do służby od 2013 roku wynosi 60 proc. średniej pensji wyliczonej z 10 kolejnych wybranych przez funkcjonariusza lat, za 25 lat pracy. Za każdy dodatkowo przepracowany rok wysokość emerytury wzrasta o 3 procent. W naszej galerii prezentujemy aktualne średnie zarobki policjantów, dzięki czemu mamy ogląd minimalnej emerytury po 25 latach pracy w policji.
Dodatkowo istnieje możliwość podwyższenia emerytury, i to o aż 2 proc., za każdy rok służby pełnionej w charakterze nurków i płetwonurków oraz w fizycznym zwalczaniu terroryzmu.
