Spis treści
Taki jest podział kolorów
Kolory mają wyrażać nas samych. "Ich znaczenie jest naszym odkrytym Ja dla wszystkich wokół nas" - podaje zwierciadlo.pl.
Psychologia dzieli kolory na trzy podstawowe kategorie:
- kolory ciepłe,
- kolory zimne,
- kolory neutralne.
Kolory ciepłe, takie jak czerwień, pomarańcz i żółć, są utożsamiane z energią, entuzjazmem i ciepłem.
Kolory zimne, takie jak niebieski, zieleń i fiolet, są kojarzone z chłodem, spokojem i stabilnością.
Natomiast kolory neutralne, jak szarość, brąz czy biel, często symbolizują równowagę, prostotę i niezdecydowanie.
Psychologia koloru jest potężnym narzędziem
"Konkretne kolory potrafią mieć ogromny wpływ na ludzi. Niektóre napawają optymizmem, inne pobudzają kreatywność. Ich działanie jest zróżnicowane. Sama psychologia koloru jest potężnym narzędziem, z którego chętnie korzysta wiele branż" - podaje portal charaktery.eu.
Przypomnijmy sobie choćby, z jakimi kolorami kojarzy się nam Boże Narodzenie? To zielony, czerwony, biały. Czerwony zarezerwowany jest też dla walentynek. Pomarańczowy kojarzy się z dyniami, a dynie z Halloween. Pogrzeb to zwykle czerń, ślub to biel.
Te skojarzenia wykorzystują branże handlowe, marketingowcy, projektanci ubrań. Co charakterystyczne, dla niemowląt wszystko jest w odcieniach pastelowych, co ma wyciszać i uspokajać. Dopiero gdy dziecko dorośnie, uczymy je intensywniejszych barw, kupując m.in. kolorowe zabawki.
"Psychologia barw pełni różne funkcje, pomijając walory estetyczne. Co więcej, swoje zastosowanie znajduje też poza światem marketingu" - podaje portal charaktery.eu.
Oto, co twój kolor mówi o Tobie - lista
Często słyszymy sformułowanie: "To jest mój kolor", "W tym kolorze czuję się najlepiej". I nie chodzi wyłącznie o typ urody, choć i on ma wpływ na nasze kolorystyczne wybory. Jednak w pewnych odcieniach czujemy się najlepiej - bezpiecznie, ale i pewnie.
Zobacz, jakie jest znaczenie kolorów. Co kolor mówi o tobie. Wyjaśnienie znajdziesz w galerii niżej:
