
"Żłobkowe" to program rządowy, który polega na dofinansowaniu opieki nad dziećmi do 3 roku życia. Rodzice, którzy nie zakwalifikują się do otrzymania pieniędzy z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO), będą mogli skorzystać z tej pomocy. Wnioski o przyznanie dofinansowania będą mogły być składane wiosną 2023 roku. Dofinansowanie będzie przekazywane bezpośrednio do placówki żłobkowej lub innej formy opieki nad dzieckiem, która będzie pokrywać czesne w całości lub części. Rodzice będą ponosić jedynie różnicę w cenie oraz koszt wyżywienia dziecka. Maksymalne dofinansowanie wynosić będzie 400 zł miesięcznie, jednakże będzie ono przysługiwać tylko w przypadku, gdy dziecko spędzi w żłobku przynajmniej 14 dni w danym miesiącu. W przypadku mniejszej liczby dni, dofinansowanie wyniesie 200 zł. Drugie i kolejne dziecko w rodzinie także będzie mogło skorzystać z tego dofinansowania, jednak tylko do momentu, gdy rodzice nie będą pobierali na nie pieniędzy z RKO (do 12 miesiąca życia oraz po 36 miesiącu życia).

Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem
Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem przysługuje samotnym
rodzicom zarejestrowanym w urzędzie pracy, którzy posiadają pracę zarobkową i otrzymują wynagrodzenie nieprzekraczające płacy minimalnej. Jest to forma pomocy dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia finansowego w opiece nad dzieckiem do 7 lat (lub 6 w zależności od miejsca zamieszkania) i polega na refundacji do połowy kosztów zasiłku dla bezrobotnych zgodnie ze stażem pracy. Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem pozwala na pierwszeństwo (lub dodatkowe punkty) w przyjęciu do żłobka lub przedszkola, dofinansowanie obiadów, podręczników, wycieczek i innych kosztów związanych z opieką nad dzieckiem. Aby skorzystać z tej formy pomocy, rodzice muszą zgłosić się do gminnego lub miejskiego ośrodka pomocy społecznej, złożyć wymagane dokumenty i poprosić o pomoc.

Program 300 plus na dziecko dla ucznia, to rządowe świadczenie, którego celem jest wsparcie rodzin mających dzieci w wieku szkolnym. Jest to już szósty rok, w którym świadczenie to jest przyznawane. Nazywane również rządową wyprawką albo programem Dobry Start. Zasady przyznawania 300 plus są następujące:
Rodzice otrzymują co roku 300 złotych na każdego ucznia;
Pieniądze te mają pokryć część wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego;
Wniosek o świadczenie składa się przez internet lub osobiście w urzędzie.
Aby otrzymać świadczenie 300 plus należy spełnić kryteria wiekowe dotyczące dziecka. Dziecko musi być uczniem w wieku od 6 do 18 lat, a także spełniać określone warunki dochodowe. Wniosek o świadczenie należy złożyć w odpowiednim terminie, określonym przez rząd, i dołączyć wymagane dokumenty, takie jak potwierdzenie uczęszczania dziecka do szkoły, dokumenty potwierdzające dochód rodziny itp. Warto pamiętać, że świadczenie to jest jednorazowe i nie przysługuje na każde dziecko.