W 2022 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które obowiązywały w bieżącym 2021. Oznacza to rezygnację z pewnych partii materiału. Rgzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. Takie rozwiązanie umożliwi uczniom szkół podstawowych lepsze przygotowanie się do tego egzaminu.
Osmoklasiści w 2022 r. będą pisać trzy egzaminy: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W 2022 r. nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Takie pytania były na egzaminie ósmoklasisty 2021
My dziś przypominamy egzamin z języka polskiego z ubiegłego roku. Zobacz arkusz i odpowiedzi z części humanistycznej w poniższej galerii.
Przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w 2022 roku będą brane pod uwagę wyniki z egzaminu ósmoklasisty (z języka polskiego, matematyki, języka obcego) oraz wyniki uzyskane na świadectwie szkolnym.
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty będą przeliczane w następujący sposób: wyniki z języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35. Oznacza to, że z tych przedmiotów będzie można uzyskać maksymalnie po 35 punktów, czyli w sumie 70 punktów. Natomiast wynik z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 – co oznacza, że można z tego przedmiotu uzyskać maksymalnie 30 punktów.
Zarówno z egzaminu ósmoklasisty, jak i ze świadectwa kandydat będzie mógł uzyskać po 100 punktów, czyli w sumie 200.
