Gorączka to stan podwyższonej temperatury ciała. Prawidłowa ciepłota ciała to 36,6 stopni. Lekkie podwyższenie temperatury (do 37 stopni) nie powinno nas niepokoić. Powyżej 37 stopni do 38 stopni mówi się o stanie podgorączkowym. Gorączka zaczyna się od 38 stopni wzwyż. Najczęściej przyczyny gorączki upatrujemy w rozwijającym się przeziębieniu lub grypie. Prawdą jednak jest, że często powodem podwyższonej temperatury ciała są inne dolegliwości zapalne, a także nasza fizjologia.
Takie są możliwe przyczyny gorączki
Nie zawsze powodem gorączki jest rozwijająca się infekcja bakteryjna lub wirusowa. Takie są możliwe przyczyny gorączki - sprawdź zwłaszcza teraz, w sezonie jesienno-zimowym. Szczegóły w galerii:
Warto pamiętać, że gorączka nie zawsze pojawia się wtedy, gdy organizm jest rzeczywiście zaatakowany przez chorobę, lecz często wtedy, gdy organizm myśli, że został zaatakowany. Występuje przy najróżniejszych dolegliwościach zapalnych i związana jest również z fizjologią naszego ciała, między innymi zmianami hormonalnymi. Przy niewielkim odchyleniu od normy, a także w stanie podgorączkowym, nie zaleca się przyjmować środków farmakologicznych, których celem jest zbicie temperatury.
