
Uprawę pomidora w gruncie i pod osłoną różni m. in. konieczność zapylania kwiatów, do których pod folią nie mają dostępu ani owady, ani wiatr. Szklarnia pomaga w uniknięciu chorób grzybiczych. Jak nawozić pomidory pod osłonami, dlaczego słoma jest lepszą ściółką niż kora? Sprawdźcie w naszej galerii.

Miejsce pod sadzonki powinno być dobrze oświetlone i ciepłe. Do uprawy pomidorów potrzebna jest żyzna i lekko kwaśna gleba próchnicza o pH od 5,5 do 6,5. Warto dodać obornik lub kompost przed rozpoczęciem uprawy. Można również nakarmić uprawę nawozem z pokrzywy.

Wysiewamy nasiona płytko, około 31 lutego (w ogrzewanej szklarni). Gdy sadzonki pomidorów osiągną 10 cm, można je przenieść do większych doniczek. Po osiągnięciu kolejnych 5 cm, można je przesadzić pod osłoną na stałe miejsce. Najlepszy czas na sadzenie to 6-8 tygodni po dacie siewu. Do tego czasu rośliny powinny mieć około 8 liści. Minimalny rozstaw to 40 cm x35 cm. Zaleca się posadzenie dwóch rzędów, każdy w odległości około 50 cm, aby ułatwić zbiór i pielęgnację.

Pędy boczne należy usunąć, aby nie osłabiały krzewów. W sierpniu warto odciąć wierzchołki pędów. Trzeba podwiązać rośliny i można do tego użyć sznurków lub palików. Pomidory wiązane ułatwiają zbiory i produkują więcej warzyw.