Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tapety. Zatrzymujemy fakturę, zmieniamy kolor

(MKJ)
Kiedyś kładliśmy tapetę na ścianę i...czekaliśmy aż się zniszczy, by zmienić wystrój pomieszczenia. Dziś - zmieniamy je znacznie chętniej. A jeszcze częściej zachowujemy fakturę i zmieniamy tylko kolor.

Naturalnie, pamiętać trzeba, że nie każda tapeta nadaje się do malowania. Jeśli zamierzamy w przyszłości naszą tapetę na ścianie malować, warto przed jej zakupem upewnić się u sprzedawcy czy się ona do tego nadaje. Spokojni możemy być wtedy, gdy jest to tzw. tapeta strukturalna.

Taka tapeta ma wielowarstwową budowę, zatem można ją bez obaw przyklejać do każdego podłoża.

Jak przy każdym podłożu jednak - ważne jest, by przestrzegać żeby było ono suche, gładkie i czyste.

Malujemy też tapety z włókien szklanych
Dzięki temu, że tapety strukturalne nie wymagają dopasowywania do siebie wzorów - są one ekonomiczne, gdyż nie powstają dodatkowe straty surowca podczas tzw. "docinania". Płacimy więc przy zakupie tylko za tapetę, którą położymy na ścianie.
Wiedzieć też wypada, że poza tapetami strukturalnymi do malowania nadają się tak samo tapety z włókien szklanych i tapety wytłaczane oraz tapety z włókniny.

Tylko w jedną stronę
Te ostatnie mają jeszcze ten dodatkowy walor, że można je usuwać ze ściany w jednym kawałku.

Należy też pamiętać, że tapet strukturalnych i tych z tkanin szklanych nie powinno się układać w różnych kierunkach. Takie ułożenie bowiem, gdy mamy do czynienia z bocznym oświetleniem, może dawać wrażenie, iż poszczególne pasma tapet mocno różnią się między sobą.

Zaczynamy zawsze od kąta wewnątrz pomieszczenia
Tapetowanie zawsze powinniśmy zaczynać od kąta wewnątrz pomieszczenia i kontynuować je w kierunku przeciwnym do światła, czyli w stronę okien. Tapety najlepiej schną w pomieszczeniu, w którym temperatura waha się w granicach 18-20 stopni C. i nie ma w nim przeciągów.

Farba na farbę przy pomocy gąbki
Tapety, o których mowa można malować zarówno farbą jak i tzw. lazurem. I to zarówno przed, jak i po przyklejeniu do ściany.

Jeśli chcemy nadać tapecie bardzo indywidualny wygląd - możemy na przykład uwypuklić na niej niektóre elementy.

Takie kolorystyczne uwypuklenie uzyskać można w ten sposób, że kolejną warstwę farby nakładamy na tapetę przy pomocy wilgotnej, nasączonej farbą gąbki.

Powierzchnie, których malować w ten sposób nie chcemy zakrywamy taśmą malarską, którą po zakończeniu prac bez problemów usuwamy.

... a potem odcień z wałka
Innym sposobem kolorystycznego uwypuklenia może być nakładanie farby przy pomocy wałka z futerka jagnięcego. Wałkiem nanosimy drugi odcień kolorystyczny, malując tylko wypukłe elementy tapety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska