W liczbowym skrócie: w nowym roku szkolnym 2024/2025 będziemy mieć 188 dni nauki i 177 dni wolnych. Dni wolne to weekendy, ferie, wakacje i oczywiście dni ustawowo wolne. Do tego dochodzi jeszcze pula dni dyrektorskich, z której szefowie placówek przyznają dni wolne ze względu na egzaminy maturalne, ósmoklasisty czy zawodowy, w zależności od typu szkoły.
- Przeczytaj:Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku. Kiedy nauczyciele mogą liczyć na kolejne podwyżki?
Według rozporządzenia dyrektor szkoły, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w wymiarze dla:
- do 8 dni — dla szkół podstawowych, zasadniczych szkół zawodowych, szkół policealnych oraz placówek kształcenia praktycznego i placówek kształcenia ustawicznego
- do 10 dni — liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych, liceów uzupełniających, techników i techników uzupełniających.
Rok szkolny zaczyna się 1 września a kończy 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego. Zakończenie roku szkolnego, w którym uczniowie otrzymują świadectwa to zakończenie zajęć dydaktycznych.
W 2024 roku rok szkolny rozpocznie się 2 września. Ostatnim dniem zajęć będzie dopiero 27 czerwca 2025 roku. Oznacza to niemal o tydzień dłuższy rok szkolny. Termin zakończenia zajęć dydaktycznych wynika z rozporządzenia ministra edukacji i odbywa się w pierwszy piątek po 20 czerwca.
Oto kalendarz dni wolnych w nowym, roku szkolnym 2024/2025
Przygotowaliśmy dla Was przegląd dni wolnych w nowym roku szkolnym. Sprawdźcie w galerii poniżej kiedy będzie wolne i dlaczego rok szkolny 2024/25 będzie nieco dłuższy: