
Klon palmowy jesienią
Niektóre drzewa i krzewy pełnię urody prezentują jesienią, gdy ich liście przebarwiają się.

Ambrowiec amerykański
Ambrowiec balsamiczny (zwany też amerykańskim) to drzewo niezbyt jeszcze popularne w Polsce, ale warto się nim zainteresować. Nie ma specjalnych wymagań, ale powinien być sadzony na żyznej, przepuszczalnej ziemi, która jednak nie powinna przesychać. Lubi słońce i powinien być osłonięty od wiatru. Ambrowiec dorasta w Polsce do ok. 20 metrów, ale są i niższe odmiany.
Warto wiedzieć, że jego liście są nie tylko kolorowe (jesienią), ale też pachnące!

Berberysy
W ogrodach najczęściej spotykamy odmiany berberysu pospolitego i Thunberga. Wiele z nich ma liście zabarwione na bordowo, czerwono lub pomarańczowo przez cały rok. Jednak i ich kolory jesienią nabierają szczególnej intensywności i dodatkowych odcieni.
Berberysy są wyjątkowo mało wymagające, dobrze znoszą suszę, słabą ziemię i zanieczyszczenia. Można je przycinać i tworzyć z nich żywopłoty lub sadzić pojedynczo. Uwaga – berberysy mają kolce, ale też jadalne owoce.

Dęby
Jesienią pięknie przebarwiają się także liście dębów, w szczególności dębu czerwonego. Pochodzi on z Ameryki Północnej, ale został sprowadzony do Polski i zadomowił się u nas na dobre (jest nawet uznawany za gatunek inwazyjny). Dąb czerwony nie ma specjalnych wymagań, jest odporny na mróz, choroby i szkodniki. Ciekawostką jest to, że to właśnie jego liście zdobią awers polskich monet.
Poza dębem czerwonym mamy także do wyboru dęby europejskie (np. dąb szypułkowy, bezszypułkowy, burgundzki) , które bywają równie kolorowe, a znajdziemy wśród nich także odmiany karłowe, najczęściej o kolumnowym pokroju, które nadają się również do mniejszych ogrodów. Dodatkową zaletą dębów jest to, że ich liście bardzo długo utrzymują się na drzewach.