Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te opłaty miejskie wzrosły w tym roku w Inowrocławiu

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Więcej płacimy m. in. za postój samochodu w inowrocławskich strefach parkingowych
Więcej płacimy m. in. za postój samochodu w inowrocławskich strefach parkingowych Dominik Fijałkowski
Od początku bieżącego roku życie w Inowrocławiu podrożało dość mocno.

Daje się to odczuć szczególnie teraz, w dobie koronawirusa, gdy wiele firm wchodząc w tarczę antykryzysową obniżyło swym pracownikom zarobki. A należności regulować trzeba, także te wobec kasy miejskiej.

Przypominamy więc, jakie inowrocławskie opłaty lokalne poszły w górę z początkiem i w trakcie bieżącego roku.

Podniesione zostały stawki podatku od nieruchomości. Oto one: 80 gr za metr kw. (było 67 gr) powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych, 23,90 zł za metr kw. (było 22,66 zł) w budynkach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, 11,17 zł za metr kw. (było 10,59 zł) w budynkach, w których prowadzony jest obrót kwalifikowanym materiałem siewnym, 4,86 zł za metr kw. (było 4,61 zł) w budynkach związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, 8,04 zł za metr kw. (było 7,62 zł) w pozostałych obiektach, także tych przeznaczonych na statutową działalność pożytku publicznego, 7 zł za metr kw (było 3,98 zł) w budynkach gospodarczych związanych z przechowywaniem sprzętu i obsługą budynków mieszkalnych.

Wzrosły podatki od gruntów. Stawki wynoszą obecnie: 95 gr za metr kw. (było 85 gr) gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, 49 gr za metr kw. (było 30 gr) pozostałych gruntów, w tym zajętych pod działalność użytku publicznego.

Podniesione zostały opłaty za pobyt dzieci w żłobkach. Opłata za godzinę pobytu dziecka w żłobku wynosi 2,20 zł (było 1,70 zł). Oznacza to, że rodzice w porównaniu do roku ubiegłego płacą miesięcznie za pobyt swej pociechy w żłobku o 73 zł więcej, czyli 323 zł.

Z początkiem br. wzrosły stawki opłaty czynszowej w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Wynoszą 7 zł i 2,80 zł za metr kw, a było 5,61 zł i 2,25 zł za metr kw.

Od tego roku więcej płacimy za pozostawienie samochodu w płatnych strefach parkingowych. Pierwsza godzina kosztuje 2,80 zł, a wcześniej było to 2 zł. A oto wszystkie nowe stawki opłaty parkingowej: za 15 minut - 70 gr, za pierwszą godzinę postoju - 2,80 zł, za drugą - 3,20 zł, za trzecią - 3,60 zł i za każda kolejną po 2,80 zł.

Od 1 czerwca podrożały bilety autobusowe. Oto aktualny cennik wybranych opcji biletów: jednorazowe - 3 zł normalny (było 2,60 zł) i 1,50 zł ulgowy (było 1,30 zł), czteroprzejazdowy - 11,20 zł (było 9,60 zł) i 5,60 zł (było 5 zł), bilety czasowe (nieograniczona liczba przejazdów): 60-minutowy - 4 zł (było 3,40 zł) i 2 zł (było 1,60 zł), 24-godzinny - 9 zł (było 8 zł) i 4,50 zł (było 4 zł). Dzienny bilet rodzinny (rodzic/rodzice z dzieckiem/dziećmi do 16 lat) ważny w dniu zakupu, do nabycia w soboty, niedziele i święta - 8 zł (było 7 zł).

Już niebawem inowrocławian czeka kolejna regulacja cenowa. W górę pójdą opłaty za odpady komunalne.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska