https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te osoby nie dostaną bonu energetycznego w 2025 roku. Oto zasady jego przyznawania według projektu

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Bon energetyczny to wsparcie dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji finansowej, dlatego obowiązują w nim limity dochodowe. Wartość bonu określana jest na podstawie liczebności rodziny. Powstał projekt poselski, aby bon obowiązywał też w 2025 roku. Jeśli zostanie wprowadzony, nie każdy będzie mógł skorzystać z pomocy państwa w 2025 roku. Koniecznie sprawdźcie, kto nie ma szans na bon energetyczny.

Spis treści

Od 1 lipca 2024 roku obowiązują nowe stawki za prąd, co oznacza wyższe rachunki dla konsumentów. Nowe stawki to wzrost na rachunkach dla gospodarstw domowych, średnio o 20%. Po 1 stycznia 2025 roku rachunki za prąd nie wzrosną - rząd przedłużył wsparcie do 30 września 2025 roku.

Przeczytaj: Te osoby dostaną zwrot od dostawcy prądu jeszcze w 2024 roku. Oni dostaną pieniądze

Rachunki za prąd od 2025 roku

W 2024 i 2025 roku powinniśmy już płacić stawkę na poziomie 623 zł/MWh. Aktualnie płacimy 500 zł za MWh i ta stawka utrzyma się do 30 września. Dla konsumentów oznaczałoby to ogromną podwyżkę.

To oni nie dostana bonu energetycznego w 2025 roku

Bon energetyczny to pomoc w związku z podwyżkami cen prądu. To kolejne wsparcie o które wnioskują posłowie, które ma na celu zrekompensować wyższe stawki za energię elektryczną. Zobaczcie, w galerii poniżej, kto bonu nie będzie miał szans dostać w 2025 roku:

Bon energetyczny w 2025 roku

Projekt poselski zakłada, aby dostać bon energetyczny w 2025 roku konieczne byłoby złożenie wniosku. Termin składania wniosków miałby obowiązywać od 1 lutego do 30 września 2025 roku. Według projektu byłoby sporo istotnych zmian w kontekście bonu energetycznego. Zmienić miałby się zarówno kwoty bonu, jak i próg dochodowy. Bon w 2025 roku miałby wynosić:

  • dla gospodarstwa jednoosobowego - 600 złotych,

  • dla gospodarstwa dwu- i trzyosobowego - 800 złotych,

  • dla gospodarstwa cztero- i pięcioosobowego - 1000 złotych,

  • dla gospodarstw, które liczą sześć i więcej osób - 1200 złotych. 

Dla domów ogrzewanych energią elektryczną wsparcie miałoby być jeszcze wyższe, bo dwukrotność powyższych kwot, czyli od 1200 do 2400 złotych.

Zmienić miałby się również próg dochodowy, który zaplanowano aby wzrósł o 300 złotych, i miałby wynosić: dla gospodarstw jednoosobowych - 2800 złotych miesięcznie, a dla wieloosobowych - 2000 złotych na osobę. Pod uwagę miałby być brane dochody z 2023 i 2024 roku.

Taryfy a bon energetyczny

Podpisując umowę z operatorem każdy ma prawo wybrania taryfy odpowiedniej do jego potrzeb. Oto z jakich taryf możemy skorzystać i co one dają:

  • G11 - taryfa podstawowa, w niej prąd jest w takiej samej cenie przez całą dobę

  • G12 - taryfa z tanimi godzinami, w której ustalone są dwie stawki za prąd wyższa w godzinach szczytu i niższa poza nimi.

  • G12 w - taryfa tanie godziny i weekendy, w której także mamy dwie stawki z prąd, niższa w wybranych godzinach i we wszystkie weekendy i święta

  • G12 r - taryfa ekonomiczna dolina, w której także obowiązują dwie stawki za prąd niższa w wybranych godzinach i wyższa w pozostałych godzinach

Bon energetyczny przyznawany jest bez względu na taryfę z jakiej korzystamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska