Nieco uspokajać mogą też dane z corocznego podsumowania Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego zużycia energii. Według GUS-u w 2021 roku średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym sięgało 1979,9 kWh — a więc ledwo, ale jednak mieściło się w ustawowym limicie.
Kto nie skorzysta jednak na zamrożeniu cen prądu? Jeśli spojrzymy na szczegóły GUS-owskiego raportu średnią bardzo mocno zawyżają gospodarstwa wiejskie, gdzie przeciętne zużycie wynosi 2452,9 kWh. Problem w zmieszczeniu się w limicie mogą mieć też gospodarstwa, gdzie wodę ogrzewa się w bojlerach.
Takie są zasady Zamrożenia Cen Energii 2022 - zobacz zasady
Wprowadzony zostanie jednak też specjalny dodatek elektryczny dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła.
Z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r. skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł. Dokładne przepisy Zamrożenie Cen Energii i Dodatku Energetycznego 2022 podajemy w poniższej galerii.
