U psów wykryto około 28 alergenów, nie wszystkie są jednak istotne klinicznie. Najważniejszym źródłem alergenów u psów są: naskórek i ślina. Niektóre alergeny są wspólne dla wszystkich ras niezależnie od płci zwierzęcia, inne występują tylko u samców. Sierść psa nie zawiera alergenów, ale mogą się znajdować na niej alergeny śliny czy naskórka. Również starsze psy są silniejszym źródłem alergenów, bo z wiekiem ich skóra jest bardziej sucha, przez co gubią więcej naskórka. Istnieją rasy, które uczulają w dużo mniejszym stopniu.
- Koniecznie zobacz:Te rasy psów są najmądrzejsze. Naukowcy z USA zaprezentowali specjalny ranking
Bo jak podają specjaliści nie ma ras psów niealergizujących.
Medycyna rozróżnia 4 rodzaje alergii:
- pokarmowe,
- kontaktowe,
- wziewne
- iniekcyjne
Warto jednak pamiętać, że pies to członek rodziny, ale także obowiązek na kilkanaście lat jego życia i jeśli decydujemy się dać mu dom i pozwolimy się pokochać to nie możemy go porzucić, bo chcemy jechać na wakacje. Na szczęście coraz więcej miejsc jest przyjaznych psom i można go zabrać do hotelu czy restauracji.
Rasy psów, które mniej uczulają
W poniższej galerii zobaczcie jakie rasy psów powinniśmy rozważać w przypadku alergii na ten gatunek zwierząt. Specjaliści radzą przed zakupem lub przygarnięciem psa sprawdzenie czy kontakt ze zwierzęciem nie będzie nas uczulał:
