Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te robaczki pojawiają się na teraz na parapetach i balkonach. Wchodzą do domów, jest ich coraz więcej

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Małe, czerwone robaczki, które wyglądem przypominają malutkie pająki albo kleszcze, to Lądzień Czerwonatka - jeden z największych gatunków roztoczy!
Małe, czerwone robaczki, które wyglądem przypominają malutkie pająki albo kleszcze, to Lądzień Czerwonatka - jeden z największych gatunków roztoczy! unsplash.com
Małe, czerwone robaczki, które wyglądem przypominają malutkie pająki nie stanowią zagrożenia - ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Jednak gdy pojawią się na naszych balkonach i parapetach, powinniśmy się ich pozbyć. W szybkim czasie przenoszą się one bowiem także do mieszkania. Ten robaczek to Lądzień Czerwonatka. Czytaj więcej!

Te robaczki pojawiają się na teraz na parapetach i balkonach

Choć czerwony robaczek wyglądem przypomina niewielkiego pajączka albo kleszcza, Lądzień Czerwonatka (Trombidium holosericeum), inaczej aksamitka, to jeden z największych gatunków roztoczy w północnych strefach umiarkowanych.

Lądzień czerwonatka ma około 4 mm długości. Miękkie pokrycie z cienkich, jaskrawych włosków nadaje mu aksamitny wygląd.

Lądzień czerwonatka wybiera zwykle ciepłe, mocno nasłonecznione miejsca. Czerwone robaczki pojawiają się na polach i w parkach, ale także na elewacjach budynków. Często można je zobaczyć na parapecie czy balkonie skąd przenoszą się do domów i rozmnażają się w naprawdę szybkim tempie. I chociaż lądzień czerwonatka nie stanowi zagrożenia ani dla ludzi, ani dla zwierząt, to jego obecność może wywołać duży dyskomfort, zwłaszcza gdy powstanie już cała kolonia pajęczaków!

Lądzień czerwonatka wchodzi do domów. Tak się pozbyć czerwonych robaczków

Lądzień czerwonatka - malutki, czerwony robaczek, jest niezwykle pożyteczny, żywi się bowiem niektórymi gatunkami szkodników ogrodowych. Nie należy go zabijać, ale warto odstraszyć, aby zapobiec namnażaniu się pajęczaków.

Skuteczny domowy oprysk można zrobić z kilku składników. Wystarczy zmieszać wodę i ocet w proporcji 1:2 a następnie dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Przygotowany roztwór należy przelać do butelki z atomizerem i przez kilka dni spryskiwać balkon, ramy okien oraz parapety.

Lądzień czerwonatka będzie też uciekać przed zapachem niektórych roślin i ziół. Na liście są m.in.:

  • lawenda,
  • wrotycz,
  • rozmaryn,
  • złocień,
  • kocimiętka.

To oznacza, że masz pluskwy w domu. Tak można rozpoznać, że pojawiły się pluskwy

Pluskwy to pasożyty żywiące się krwią ludzi i zwierząt. Pluskwy domowe żerują nocą, a za dnia się ukrywają. Gryzą, mogą roznosić choroby i są wyjątkowo problematyczne, bo naprawdę trudno się ich pozbyć.

Po czym rozpoznać, że w mieszkaniu są pluskwy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź teraz w naszej galerii sygnały, które świadczą, że w mieszkaniu pojawiły się pluskwy:

Pluskwy domowe najbardziej uaktywniają między godziną 1:00 a 5:00 rano. Przyciąga je ciepło ciała, wydychany dwutlenek węgla i substancje wydzielane przez skórę. Gdy się pożywią, wracają do swoich kryjówek.

Pluskwy w mieszkaniu - skąd się biorą? To oznacza, że masz p...

*****

To Cię może zainteresować:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska