Koniec ze ślimakami w ogrodzie! Naturalne i skuteczne sposoby na piękny ogród bez intruzów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ślimaki to zmora posiadaczy ogród i rolników. W przypadku upraw rolnych pojawiają się między innymi w rzepaku czy pszenicy. Są rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają, dlaczego warto umieścić je na rabatach, by uchronić cenne dla nas okazy. W dalszej części galerii (poniżej) wskazujemy, jakie to rośliny.
Ślimaki to zmora posiadaczy ogród i rolników. W przypadku upraw rolnych pojawiają się między innymi w rzepaku czy pszenicy. Są rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają, dlaczego warto umieścić je na rabatach, by uchronić cenne dla nas okazy. W dalszej części galerii (poniżej) wskazujemy, jakie to rośliny. pixabay.com
Poznaj sekrety naturalnych metod zwalczania ślimaków i stwórz ogród odporny na ich ataki! W tym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na pozbycie się ślimaków bez szkody dla środowiska. Dowiesz się, jak wykorzystać rośliny, pułapki i domowe sposoby, aby skutecznie chronić swoje rośliny. W Polsce problem ze szkodliwością ślimaków z roku na rok jest coraz większy, sygnalizują naukowcy.

Spis treści

Nagie ślimaki i te ze skorupkami to zmora działkowców i ogrodników

- Miałam kilka sadzonek ogórków, ładnie się przyjęły, ale ślimaki zjadły niemal wszystkie. Została tylko jedna roślina, z jednym ogórkiem. Nawet mizerii nie zrobię. A wszystko przez ślimaki, te ze skorupkami i bez nich - żaliła się Czytelniczka latem ubiegłego roku. Problem wraca jak bumerang.

W Polsce występuje ok. 200 gatunków ślimaków lądowych. Szczególnie trudne do zwalczenia są ślimaki nagie. Pojawiają się najliczniej na plantacjach warzyw, przede wszystkim kapusty, sałaty czy fasoli, kwiatów i bylin oraz truskawek i malin.

Znacznie mniej ślimaków można znaleźć w uprawach roślin rolniczych, takich jak: burak, ziemniak, pszenica i rzepak, wskazuje Instytut Ochrony Przyrody PAN.

Przeczytaj też: Pilnuj psa, groźny ślinik luzytański może mu poważnie zaszkodzić

Sposoby na ślimaki. Co jest dobre na ich odstraszenie?

Ślimaki na kwiatowych rabatach to prawdziwa zmora posiadaczy przydomowych ogródków, tarasów czy działkowców. Problemem są także w warzywniku i na polu. Są jednak naturalne sposoby, by odstraszyć ślimaki. Co posadzić?

Między truskawkami warto umieścić cebulę albo czosnek. Nie należą do lubianych przez ślimaki. Unikają m.in.: goździków, piwonii, gipsówki, wilczomleczów, smagliczki, onętka, gazanii, orlików, tawuł, żurawki, ciemierników, barwinka, większości bodziszków, maków, niezapominajek i wszelkich roślin długo kwitnących, w tym nawet nasturcji, wylicza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Ślimaki to zmora posiadaczy ogród i rolników. W przypadku upraw rolnych pojawiają się między innymi w rzepaku czy pszenicy. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa
Ślimaki to zmora posiadaczy ogród i rolników. W przypadku upraw rolnych pojawiają się między innymi w rzepaku czy pszenicy.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wskazuje:
Masowe pojawienie się tych szkodników może spowodować głównie placowe silne uszkodzenia roślin, a nawet gołożery. Ślimaki żerują głównie przy miedzach, zaroślach, na polach z wadliwą melioracją, podmokłych, gliniastych z dużą ilością grud. Liczne występowanie tych szkodników notuje się zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie rowów, wilgotnych łąk, nieużytków.

pixabay.com

W ogródku sprawdzi się też szereg innych roślin i ziół:

Jak pozbyć się ślimaków z ogródka? Wyłapywanie i przeszkody

Są tacy, którzy próbują ślimaki wyłapać. Stosują przynęty pokarmowe: pokrojoną marchew, jabłko, przepołowione ziemniaki. To jednak walka niczym z wiatrakami. Inni topią je, osadzając w ziemi słoiczki z piwem, którego zapach przyciąga ślimaki.

Inny ze sposobów opiera się na tworzeniu przeszkody w postaci nawierzchni, po której trudno poruszać się tym mięczakom:

  • pokruszone skorupki jajek,
  • trociny,
  • popiół.

są wysypywane wokół atakowanych roślin.

Zwalczanie ślimaków w roślinach naturalnymi wrogami oraz wywarami

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy wskazuje na rosnący z roku na rok problem ze ślimakami:

„Ślimaki wyrządzają duże szkody w uprawach roślin rolniczych, ogrodniczych, sadowniczych i ozdobnych. Uszkadzają nasiona, sadzonki, bulwy, korzenie, liście, pędy, kwiaty i owoce, zarówno roślin rosnących w warunkach polowych, jak i w szklarniach czy tunelach. Powodują zanieczyszczenie organów roślin śluzem i odchodami, co prowadzi do rozwoju chorób roślin. Zanieczyszczenie warzyw, owoców i nasion jest przyczyną pogorszenia się ich jakości, co przyczynia się do wzrostu strat ekonomicznych”.

Naukowcy z IOR wyjaśniają, że w sytuacji, gdy ślimaki występują masowo, można je zwalczać metodą chemiczną. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ponad 140 środków ochrony roślin przeznaczonych do zwalczania ślimaków. Moluskocydy działają na ślimaki kontaktowo i żołądkowo, przynęcając je atraktantami zawartymi w granulacie.

Inną ważną metodą jest wykorzystanie wrogów naturalnych ślimaków. Najbardziej znany jest pasożytniczy nicień ]Phasmarhabditis hermaphrodita, który jest stosowany jako składnik biopreparatu. Preparat ten jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, dzięki czemu można wykorzystywać go do ochrony roślin w ogrodach, w uprawach małoobszarowych i w uprawach ekologicznych, podpowiada IOR.

Skuteczne w zwalczaniu ślimaków są również napary (otrzymane przez zalanie wrzątkiem) i wywary (otrzymane przez gotowanie) z takich roślin, jak

  • macierzanka,
  • majeranek,
  • bylica piołun,
  • wrotycz pospolity,
  • rumianek ogrodowy,
  • czosnek,
  • cebula,
  • szałwia
  • krwawnik.

Opryskując nimi rośliny, pamiętajmy jednak, że stosowanie metod biologicznych wymaga powtarzania po deszczu, podaje PIORiN.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anusia
22 maja, 06:19, Marianna Szalczyńska:

Mam ogród i prawie wszystkie te rośliny. Żadna z nich nie odstrasza ślimaków. Ślimaki łażą koło cebuli, po szałwii i po tymianku. Nasturcje nie odstraszają niczego, chociaż gdzieś czytałam, że działają jeszcze na mszyce. Nie piszcie głupstw, trzeba sypnąć trutkę w zarośla przy płotach bo tam się wylęgają. Nic innego nie pomaga

Metoda "na pestycydy" daje efekty. Tylko przez to istnieje niebezpieczenstwo, ze inni "mieszkancy" ogrodu (u mnie kot no i ptaki), chwaca sie na niebieski koror trucizny, i kto wie, czym to sie skonczy. Poza tym slimaki poruszaja sie takze pod ziemia. Mimo obramowania/fundamentu szklarni (niewielkiej), znajduje slimaki w zamknietej szklarni. Tak ze - uwazam - moja metoda, choc moze niezbyt apetyczna, daje wyniki.

T
Tadeusz

Biegus kaczka

M
Marianna Szalczyńska

Mam ogród i prawie wszystkie te rośliny. Żadna z nich nie odstrasza ślimaków. Ślimaki łażą koło cebuli, po szałwii i po tymianku. Nasturcje nie odstraszają niczego, chociaż gdzieś czytałam, że działają jeszcze na mszyce. Nie piszcie głupstw, trzeba sypnąć trutkę w zarośla przy płotach bo tam się wylęgają. Nic innego nie pomaga

A
Anusia

U nas na wsi rozpowiedzialo sie, ze w sklepie Waciaka dajo piwo za darmo. Nie cza bylo dlugo czekac, a wszystkie pijaczki z okolicy zlazly sie do Waciaka.

I tak samo jest ze slimakami i piwem. Nie, zeby sie rozpowiedzialo. Slimaki "czujo" piwny zapach i pedza ku niemu. A ze sa szybsze w rozmnazaniu sie, ilosc ich "przy piwue" rosnie wprost proporcjonalnie. Zrobilam te doswiadczenia w moim ogrodzie. I zrezygnowalam. To juz lepsze efekty daje lowienie slimakow (nie zapomniec ubrac rekawiczki), i topienie ich w wodzie z sola. Nie po chrzescijansku, ale z dobrym efektem. I bez trucizny..