https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Lipowska - oto jej archiwalne zdjęcia. Gwiazda serialu M jak Miłość w wieku 30-40 lat!

MIKIR
Przez lata swojej kariery zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, świętując w 2007 roku jubileusz 50-lecia pracy zawodowej na scenie. Jej wkład w polską kulturę został doceniony m.in. nagrodą Wielki Splendor i odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Odkryj, jak prezentowała się Teresa Lipowska na scenach teatralnych w latach 70., będąc na szczycie swojej kariery w czasach PRL.
Przez lata swojej kariery zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, świętując w 2007 roku jubileusz 50-lecia pracy zawodowej na scenie. Jej wkład w polską kulturę został doceniony m.in. nagrodą Wielki Splendor i odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Odkryj, jak prezentowała się Teresa Lipowska na scenach teatralnych w latach 70., będąc na szczycie swojej kariery w czasach PRL. AKPA/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Teresa Lipowska, ikona polskiego kina i teatru, niedawno obchodziła 87. urodziny. Urodzona 14 lipca 1937 roku w Warszawie, Lipowska przez ponad sześć dekad kształtowała polską scenę artystyczną swoim talentem i pasją. Dzisiaj przywołujemy archiwalne fotografie, ukazujące aktorkę w okresie jej życia, gdy miała zaledwie 30-40 lat. Zapraszamy do podróży w czasie, by zobaczyć, jak prezentowała się w epoce PRL.

Początki drogi artystycznej Teresy Lipowskiej

Teresa Lipowska już w młodym wieku wykazywała silne zainteresowanie sztuką. Swoje pierwsze kroki kierowała ku muzyce, ucząc się gry na fortepianie, a także angażując się w szkolne przedstawienia. W wieku zaledwie dziewięciu lat, Lipowska zadebiutowała na scenie, wcielając się w rolę królewny-żabki w spektaklu "Za siedmioma górami" na deskach Teatru Lutnia w Łodzi.

Po ukończeniu edukacji muzycznej w Łodzi, Teresa Lipowska podjęła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT, które ukończyła z wyróżnieniem w 1957 roku. Swoją profesjonalną karierę aktorską rozpoczęła w Teatrze Ludowym w Warszawie, gdzie przez osiemnaście lat rozwijała swoje umiejętności. Następne lata przyniosły jej angaż w Teatrze Nowym, a później w Teatrze Syrena. Lipowska zasłynęła również z występów w Teatrze Współczesnym oraz w Teatrze Muzycznym Roma.

"Od 2000 roku nieprzerwanie wciela się w rolę Barbary Mostowiak, nestorki rodu w popularnym serialu TVP2 'M jak miłość', co przyniosło jej ogromną popularność i sympatię widzów."

Wyróżnienia i osiągnięcia Teresy Lipowskiej

Kariera Teresy Lipowskiej obfituje w liczne nagrody i wyróżnienia. W 2007 roku aktorka obchodziła jubileusz 50-lecia pracy artystycznej, który został uhonorowany benefisem w Teatrze Kwadrat w Warszawie.

Lipowska znalazła się również wśród bohaterek książki "Siła codzienności" autorstwa Marzanny Graff. W 2010 roku otrzymała prestiżową nagrodę Wielki Splendor przyznawaną przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia, a w 2017 roku została odznaczona „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”.

W życiu prywatnym Teresa Lipowska również doświadczyła wielu zmian. W 1957 roku wyszła za mąż za operatora filmowego Aleksandra Lipowskiego, lecz ich związek zakończył się rozwodem po trzech latach. W grudniu 1963 roku poślubiła aktora Tomasza Zaliwskiego, z którym miała syna Marcina. Małżeństwo trwało aż do śmierci Zaliwskiego w 2006 roku. Obecnie Teresa Lipowska mieszka na warszawskich Kabatach.

W latach 60., Teresa Lipowska rozpoczęła współpracę z Teatrem Telewizji oraz Teatrem Polskiego Radia, co znacząco przyczyniło się do rozwoju jej kariery. Ponadto, przez wiele lat była związana z kabaretem „Dudek”.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą galerią zdjęć, która prezentuje unikalne fotografie Teresy Lipowskiej z czasów PRL. Odkryj, jak wyglądała w tamtych latach!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska