Zgodnie z danymi CKE, w całej Polsce język angielski na teście wybrało - 359 tys. uczniów, niemiecki - 98 tys., rosyjski - 6,8 tys., francuski - 3,1 tys., hiszpański - 334 osoby, i włoski - 20
Zasady przeprowadzania tej części egzaminu różniły się nieco od dwóch poprzednich - humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.
Egzamin trwał 90 minut (poprzednie trwały 120 minut). Dla uczniów z dysfunkcjami (np. dysleksją) czas mógł być przedłużony o dodatkowe 45 minut.
Test z języka obcego nowożytnego (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski bądź włoski) tylko diagnozuje jego znajomość przez ucznia. Wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej mają jedynie wyniki egzaminów z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.
O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.