https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tężnie solankowe w Inowrocławiu zostały jednym z 7 nowych cudów Polski [zobacz zdjęcia]

(X)
Inowrocławskie tężnie solankowe
Inowrocławskie tężnie solankowe ZP
Miesięcznik National Geographic Traveler ogłosił wyniki plebiscytu na "7 Nowych Cudów Polski". W siódemce znalazły się inowrocławskie tężnie solankowe.

Zabawa NGT przebiegała pod hasłem "Polska jest najfajniejsza", a jej celem było wskazanie miejsc i obiektów niebanalnych, magicznych, nowo powstałych, czy miejsc, w które tchnięto nowe życie. Wybór odbywał się poprzez głosowanie w internecie. Zwycięzcą okazał się kompleks OFF Piotrkowska w Łodzi, wyprzedzając Suwalski Park Krajobrazowy i zalew w Krakowie - Zakrzówku. Na czwartym miejscu uplasowały się tężnie solankowe w Inowrocławiu, na 5. park historyczny Brama Poznania, na 6. klasztor cystersów w Lubiążu, a na 7. -Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.
Tężnie solankowe to wizytówka Parku Zdrojowego i miasta. Powstawały w latach 1994-2001 za sprawą Społecznego Komitetu Budowy Tężni Solankowych, którym kierował nieżyjący dr Jan Oset.
Inowrocławskie inhalatorium wzorowano na tężni w Konstancinie, jednak jest ono znacznie większe (to jakby dwie połączone tężnie) i bez wątpienia ładniejsze. Kompleks tężniowy składa się z wypełnionych gałązkami tarniny dwóch połączonych ze sobą rusztowań w kształcie pięcioboków. Jest też wieżyczka, duży taras widokowy i grzybki inhalacyjne.
Ściekająca po gałązkach rozcieńczona solanka tworzy w obrębie tężni aerozol, który ma właściwości terapeutyczne. Powstaje wówczas leczniczy mikroklimat, działający jak morskie fale. Słona mgiełka wydobywająca się z tarninowego chrustu zawiera m.in. jod, brom i mnóstwo ważnych dla naszego zdrowia mikroelementów, takich jak żelazo, sód, potas czy magnez. Podobno półgodzinna inhalacja przy tężniach daje taki efekt jak jednodniowy pobyt nad morzem.
Co istotne - w przeciwieństwie do innych tego typu obiektów, za wejście na teren inowrocławskich tężni nie trzeba płacić. Na zdjęciach prezentujemy inhalatorium w różnych ujęciach.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kuiawiok

Zamarza na nich  ciecz płynąca po tarninie Czyżby to H2O było?

G
Gość
Jak to możliwe aby wszyscy nagle znali się na samorządzie wszystko krytykując taxi krytykował tv była i co skandaliczne uchybień nie stwierdzono w tv radni gadali krytykowali terme i co chodzą nie tylko przysłowiowo walą ta debata to bez sensu a Wroński to niech się wstydzi razem z firmą z Poznania co niektórzy to wyjdą z siebie i staną obok siebie aby udowodnić że obecny jest zły ale sam niczego nie dokonał tylko zabrał premie i kupił autobusy tez nie i palmiarnia jest ok to hajtezy niech idą do innego miasta jak im się nie podoba a co do stadionu tak trzymać i naprawić
M
Magda

Tężnie w Ciechocinku są większe i starsze, ale inowrocławskie ladniejsze

c
czytelnik 29

Ta sama solanka która płynie w tężniach Inowrocławia płynęła też do Bydgoszczy do Zachemu . Może jeszcze jest  i teraz jest dostępna , chyba że syndyk sprzedał na złom 40 km rurociągu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska