Pająki – pożyteczne i nielubiane
Znane powiedzenie mówi, że ,,szczęśliwy dom, gdzie pająki są”. Niestety, większość osób uważa, że jest wręcz odwrotnie – obecność pajęczaków ich unieszczęśliwia. Co prawda są to zwierzęta pożyteczne, które pozbywają się szkodników, rzadko atakują człowieka i nie stanowią zagrożenia (mało który okaz jest jadowity) to jednocześnie budzą niechęć, wstręt, obrzydzenie.
Wszystko przez ich wygląd – długie nogi, dziwny sposób poruszania się, a także budowanie klejących, ciągnących się pajęczyn, w które nikt nie chce wejść. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że arachnofobia jest jedną z najczęstszych fobii występujących na świecie.
Co przyciąga pająki do domu?
Większość osób kojarzy pająki z miejscami zakurzonymi, opuszczonymi, takimi jak strych czy piwnice. Jest w tym wiele prawdy. Tam gdzie są reszki jedzenia, śmieci i ogólnie brud – tam pajęczaki chętnie budują pajęczyny.
Wniosek jest jednoznaczny - częste sprzątanie uniemożliwia pająkom stworzenie pajęczyny i zadomowienie się w naszych pomieszczeniach. Należy zwracać szczególną uwagę na obszary za szafkami, pod łóżkami, czy w rogach pokojów.
W okresie jesienno-zimowym można zauważyć, że w domach pojawia się coraz więcej pająków. Co jest tego przyczyną? Pajęczaki, podobnie jak inne zwierzęta, szukają ciepłego schronienia na zimę. Nasze domy są dla nich idealne.
Skuteczne sposoby na pająki w domu
Większość osób marzy o tym, by raz na zawsze pozbyć się pająków z domu. Jak to zrobić? W galerii omówiliśmy różne sprawdzone metody zwalczania pajęczaków. Znajdziesz tam przepis na domowy spray na pająki, spis roślin je odstraszające, a także tricki, które koniecznie musisz zastosować jesienią!