MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To ostatnie dni systemu kwot mlecznych. Szansa czy zagrożenie?

Oprac.AGW
pixabay.com
Wraz z końcem marca 2015 wygasa system kwot mlecznych w UE. Z najnowszych danych wynika, że Polska przekroczy przyznaną jej kwotę o ponad 6%.

- Likwidacja systemu kwot mlecznych jest dla Unii zarówno wyzwaniem, jak i szansą - uważa unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan. - Jest wyzwaniem, ponieważ całe pokolenie rolników będzie musiało zmierzyć się z zupełnie nowymi okolicznościami i zapewne także z niestabilnością rynku. Jest to jednak również szansa na wzrost i nowe miejsca pracy. Dzięki koncentracji na produktach o wartości dodanej oraz składnikach żywności funkcjonalnej, sektor mleczarski ma potencjał, żeby stać się siłą napędową europejskiej gospodarki - mówi komisarz na chwilę przed wygaśnięciem systemu.

Przeczytaj też: Nowoczesna obora pod Kruszwicą. Krowy będą miały prawdziwy raj [zdjęcia]

Dlaczego ponad 30 lat temu wprowadzono limity? Powodem w 1984 roku była produkcja znacznie przewyższająca popyt w Unii Europejskiej. Rynek światowy zaczął przejawiać wzrost popytu, więc pojawiły się sygnały o wycofaniu limitów - miało to zapewnić więcej elastyczności producentom w reagowaniu na zmiany na rynku. Komisja Europejska przypomina, że pierwsza decyzja o zakończeniu kwotowania zapadła już w 2003 roku. Jej potwierdzenie miało nastąpić w 2008.

Jeszcze w czasie istnienia kwot, eksport nabiału z UE wzrósł w ciągu ostatnich 5 lat o 45 proc. pod względem wielkości i o 95 proc. pod względem wartości. Prognozy rynkowe wskazują na nadal dobre perspektywy dalszego wzrostu, w szczególności dla produktów o wartości dodanej, takich jak sery, jak również dla składników stosowanych w żywności dietetycznej i przeznaczonej dla sportowców.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Phil Hogan próbuje uspokoić obawy rolników, przypominając, że "obszary mniej uprzywilejowane, gdzie likwidacja kwot może być postrzegana jako zagrożenie, mają możliwość korzystania z szerokiej palety środków rozwoju obszarów wiejskich, zgodnie z zasadą pomocniczości".

Według Agencji Rynku Rolnego, jeśli dynamika skupu mleka z ostatnich 11 miesięcy utrzyma się na porównywalnym poziomie w ostatnim miesiącu bieżącego roku kwotowego, to limity przekroczymy o ponad 6%. Polska nie uniknie kary, ale będzie mogła ją zapłacić w ratach. Do tej pory dostawcy hurtowi wykorzystali ok. 97,43% limitu, wykorzystanie kwoty krajowej to 97,01%. Dostawcy w województwie kujawsko-pomorskim wykorzystali 98,54% przyznanych kwot.

Źródło: ec.europa.eu, ARR

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska