1 z 10
Przewijaj galerię w dół
Lipiec to dla wielu alergików jeden z najtrudniejszych...
fot. Aneta Żurek

Lipiec to dla wielu alergików jeden z najtrudniejszych miesięcy w całym roku. Właśnie w lipcu w niemal wszystkich regionach kraju przypada najbardziej intensywne pylenie traw i chwastów.

Upalna i sucha pogoda sprzyja pyleniu rośli. To okres najbardziej intensywnego pylenia traw. Alergia na trawę podczas największego pylenia dotyka także osoby, które nie są na nie uczulone!

Na co trzeba szczególnie uważać? Które rośliny pylą w lipcu? Sprawdź teraz kalendarz pylenia na lipiec 2022 w naszej galerii >>>>>

2 z 10
PYŁKI TRAW...
fot. Konrad Kozłowski

PYŁKI TRAW
Uczulenie na pyłki traw dotyka aż 60 proc. alergików w Polsce i jest najbardziej rozpowszechnianą alergią w naszym społeczeństwie. W czerwcu stężenie pyłków trawy osiąga najwyższy poziom. Choć pylenie traw rozpoczyna się już w kwietniu, najwyższe stężenie ich pyłków w powietrzu przypada właśnie na czerwiec.

Pyłki traw są najczęstszą przyczyną uczuleń wśród alergików, które objawiają się pieczeniem i łzawieniem oczu, męczącym kaszlem oraz katarem z kichaniem i intensywną wydzieliną z nosa.

Trawy najsilniej pylą wczesnym rankiem i wieczorem. W parkach i na łąkach obserwuje się dwukrotne zwyżki stężenia tych alergenów w powietrzu rano, od godz. 5 do 8 oraz między godz. 17 a 19.

3 z 10
POKRZYWY...
fot. pixabay.com

POKRZYWY
Lipiec to kolejny miesiąc intensywnego pylenia chwastów. Pokrzywa jest chwastem występującym głównie w zacienionych miejscach, przy łąkach, pastwiskach i rowach. Pokrzywy lubią ziemię bogatą w sole mineralne. Łodyga pokrzywy może osiągnąć 1,5 wysokości. Okres pylenia pokrzywy jest bardzo długi - trwa od maja do września. W tym czasie pokrzywa wytwarza ogromne ilości pyłku, ale rzadko powoduje uczulenie.

4 z 10
KOMOSA BIAŁA (LEBIODA)...
fot. Szymon Starnawski

KOMOSA BIAŁA (LEBIODA)
Komosa jest pospolitym chwastem występującym w Polsce pod nazwą lebioda (komosa biała). Występuję głównie na glebach żyznych, gdzie jest w stanie osiągnąć wysokość 1,5 metra. Komosa rozwija się od lipca do sierpnia. Uczulenie na jej pyłek rzadko daje objawy alergiczne o dużym nasileniu. Na początku lipca stężenie pyłków bylicy w całym kraju jest niskie, zwiększa się dopiero w ostatniej dekadzie miesiąca.

Pozostało jeszcze 5 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Świetny koncert na finał Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej 2025. Który spektakl wygrał?

Świetny koncert na finał Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej 2025. Który spektakl wygrał?

Takie kary dostaniemy jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie

Takie kary dostaniemy jeśli nie złożymy zeznania podatkowego w terminie

Tak było podczas XIII Niebieskiego Biegu Świadomości w Inowrocławiu. Zdjęcia

Tak było podczas XIII Niebieskiego Biegu Świadomości w Inowrocławiu. Zdjęcia

Zobacz również

Tak było na "Wielkim Sprzątaniu Noteci" z harcerzami z ZHR w Inowrocławiu. Zdjęcia

Tak było na "Wielkim Sprzątaniu Noteci" z harcerzami z ZHR w Inowrocławiu. Zdjęcia

Fryzjer z  Ciechocinka dołącza do elity stylistów Eurowizji. Spełnienie marzeń

Fryzjer z Ciechocinka dołącza do elity stylistów Eurowizji. Spełnienie marzeń