Na miejscu upadłego toruńskiego Polmosu - producenta wódki Copernicus powstanie Fabryka Wódek Kopernik.
Jej właściciel Krzysztof Mielewczyk sztandarowym produktem wytwórni chce zrobić wódkę Kopernik.
- Myślę, że tylko ludzie wykształceni rozumieją nazwę Copernicus, słowo Kopernik jest też krótsze o dwie literki, co marketingowo ma ogromne znaczenie, bo bardziej się utrwali. Polska nazwa jest lepsza, a my skupimy się na rynku krajowym - mówi.
Pieni się i ma słodkawy smak
Mielewczyk chciałby także produkować piwo Kopernik, ale takie już istnieje.
Produkuje je browar Amber i wysyła na eksport. Od tygodnia można je kupić prawdopodobnie tylko w jednym miejscu w Polsce - w toruńskiej Krajinie Piva.
Knajpa powstała na początku maja, a jej właściciel Michał Olszewski za punkt honoru postawił sobie oferowanie klientom Kopernika. - Jest lekko słodkawe i goryczkowe. Niedługo będziemy mogli je zaproponować także z nalewaka. Podejrzewam, że smakuje jeszcze lepiej niż z butelki - ekscytuje się Michał.
Kosmiczna maseczka na twarzy
Poza dyplomem magistra Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pysznymi słodyczami z fabryki Kopernik SA, można mieć również pedicure z salonu Kopernik. W Toruniu od 12 lat działa bowiem Gabinet Kosmetyczny Kopernik, który sąsiaduje z... Domem Kopernika.
- Właścicielka salonu przekazała do naszych zbiorów jego pierwszy szyld - mówi Nina Mazurkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Planetarium i Muzeum im. Mikołaja Kopernika, która współtworzyła ogromny zbiór kopernikalii zgromadzony w toruńskim Muzeum Okręgowym.
Wśród dokumentów życia społecznego są prawdziwe perełki, na przykład znaczki pocztowe z wizerunkiem Mikołaja Kopernika z ponad 50 krajów, zdobyte m.in. dzięki kontaktom z ambasadorami. - Mamy też karty do gry z Kopernikiem, serwetki, w które owijano hiszpańskie pomarańcze i liczydełko Copernicus - wymienia pani Nina.
Nazwisko też jest bez ochrony
W Toruniu funkcjonuje także biuro rachunkowe Kopernik, a w Golubiu-Dobrzyniu salon meblowy Kopernik. Nazwisko najznamienitszego torunianina nadmiernie wykorzystywane jest nie tylko w Toruniu i okolicach, czy na Warmii i Mazurach, gdzie kanonik spędził dużą część życia.
W całym kraju są hotele Kopernik, istnieje też biuro podróży i pociąg Kopernik, nie wspominając o setkach szkół nazwanych imieniem astronoma (Bydgoszcz, Włocławek, Inowrocław, Słupca, Łowicz, itd).
W Warszawie powstaje zaś narodowe Centrum Nauki Kopernik. Zresztą nazwa, wybrana w wyniku konkursu, na początku była myląca, bo instytucję kojarzono z Toruniem.
Dr Jan Piszczek z Torunia, specjalista od praw autorskich mówi: - Niektóre nazwiska historyczne są chronione ustawowo, ale Kopernik został zaniedbany. Zaczyna to nabierać dość pokaźnych rozmiarów. Nazwisko astronoma deprecjonuje się przez jego używanie do śmiesznych skojarzeń. Z drugiej strony nie dziwię się, że jest stosowane. Kopernik ma bowiem wartość ekonomiczną, jest więc wykorzystywany do promowania towarów i zdobywania rynku.
