https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń najbardziej kolizyjnym miastem w Kujawsko-Pomorskiem. W czołówce polskich miast

Agnieszka Romanowicz
W minionym roku w całym regionie było więcej kolizji a najbardziej kolizyjne miasto w Kujawsko-Pomorskiem to Toruń.
W minionym roku w całym regionie było więcej kolizji a najbardziej kolizyjne miasto w Kujawsko-Pomorskiem to Toruń. KM PSP Toruń
Yanosik.pl. podaje, że najbardziej kolizyjne miasto w Kujawsko-Pomorskiem to Toruń. W minionym roku w całym regionie było więcej kolizji. Najgorszym miesiącem okazał się październik, a dniem – piątek.

Według serwisu yanosik.pl, Toruń jest najbardziej kolizyjnym miastem w Kujawsko-Pomorskiem.

- Przeanalizowaliśmy liczbę kolizji w miastach wojewódzkich w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Wyniki pokazują, że w 2024 roku największa liczba kolizji wystąpiła w Katowicach – 15,48; następnie w Lublinie – 13,3 oraz Rzeszowie – 13,17. Nieco niższe, ale wciąż dość wysokie wyniki, odnotowaliśmy w centralnej i zachodniej części kraju. W Łodzi na 1000 mieszkańców przypadło 11,80 kolizji, w Warszawie 10,92; w Poznaniu 10,90; a w Toruniu 10,34 – podaje yanosik.pl.

- W Bydgoszczy byłoby mniej, ale Toruń do nas przyjeżdża - komentuje bydgoszczanin.

- W Toruniu bydgoszczanie powodują wypadki - mówią torunianie.

Więcej kolizji w Kujawsko-Pomorskiem

Zgodnie z przepisami, kolizja drogowa to „zdarzenie, w którym powstały wyłącznie straty materialne, a ewentualna osoba poszkodowana odniosła obrażenia ciała lub uszczerbek na zdrowiu powodujący zaburzenia czynności ciała lub jego rozstrój stwierdzony przez biegłego lekarza na czas nie dłuższy niż 7 dni”.

W 2024 r. w Bydgoszczy doszło do 6341 kolizji, a w Toruniu do 3929.

Ich liczba wzrosła prawie we wszystkich kujawsko-pomorskich powiatach, z wyjątkiem sępoleńskiego (spadek w wysokości 4,3 proc). Największy wzrost kolizji w ub. r. – o 64,6 proc. – był w powiecie radziejowskim.

W sumie w regionie doszło do 23 526 kolizji, o 9,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej kolizji w październiku

Biorąc pod uwagę miejsca zdarzenia, poza jezdnią kolizje zdarzają się na parkingach i miejscach obsługi podróżnych – w 2024 r. było 2164 takich zdarzeń, o 12,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Znacznie przybyło też kolizji na śluzach dla rowerów (o 37 proc.), na pasach dzielących jezdnię (15,9 proc.), a zwłaszcza na przejazdach tramwajowych i torowiskach (45,7 proc.).

Wśród rodzajów kolizji zauważalny jest wzrost (o 22 proc.) strat spowodowanych zderzeniem ze zwierzęciem. W ub. r. w regionie. było 1874 takich zdarzeń.

Najbardziej kolizyjnym miesiącem w 2024 r. w Kujawsko-Pomorskiem okazał się październik (2140 kolizji), styczeń (2136) i maj (2113). Do najmniejszej liczby kolizji doszło w listopadzie (1756).

Policja przeanalizowała też dni tygodnia, w których kolizje zdarzają się najczęściej i w 2024 r. był to piątek.

Pod lupę policjanci wzięli wiek sprawców kolizji i w Kujawsko-Pomorskiem prym pod tym względem wiodą kierowcy w wieku 40 – 59 lat.

Pierwsze dwa miesiące 2025 roku przyniosły 1952 kolizje w regionie, co oznacza spadek w zestawieniu z rokiem wcześniejszym - o 18,5 proc. Tylko KPP Radziejów, podobnie jak w 2024 roku, ponownie odnotowała znaczny wzrost – o 83,3 proc. więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska